İkinci El Araç Satışlarında Patlama Yaşandı! Yükselen Araç Fiyatları Düşecek Mi?

Normalleşme ile birlikte ikinci el araç fiyatlarında meydana gelen yükseliş son derece dikkat çekti. Bu durumda yükselen araç fiyatlarının yeniden düşüp düşmeyeceği merak konusu oldu. İşte uzmanların tahminleri!

OTOMOBİL 20.06.2020 - 16:05 20.06.2020 - 16:05

Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen sektörlerden birisi de otomobil sektörü oldu. Üretimlerin durma noktasına gelmesi ve ardından satışların yavaşlaması toparlanmanın nasıl gerçekleşeceği yönünde kafalarda soru işaretlerine neden oldu. Normalleşmenin başlaması ile birlikte piyasalarda sıfır araç bulamayan ve aylar sonraya tarih bulabilen kişiler ikinci el araçlara yöneldiler. İkinci el araç piyasasında gözle görülür bir hareketlenme yaşandı.

Salgın sonrasında geçtiğimiz haftalarda sektöre hareket kazandırmak için kamu bankaları taşıt kredisi kampanyalarını açıkladılar. Faiz oranlarını rekor seviyede aşağı çeken kamu bankalarına yönelik ilginin son derece fazla olduğu belirlendi. Bu süreçte araç alma hayali bulunan ancak kredi faizlerinden korkan vatandaşlar da harekete geçmeye başladılar.

İkinci El Araç Fiyatları Düşecek Mi?

Sektör temsilcileri tarafından yapılan değerlendirmelerde Haziran ayının ikinci el araç satışları için son derece hareketli geçeceği ve bu anlamda piyasanın canlanacağı belirtildi. Satışlarda yaşanan patlama ile birlikte fiyatlarda da bir hareketlilik ve yukarı yönlü bir ivme kazandı.

Özellikle ilginin yoğun olması nedeniyle bazı fırsatçı satıcıların bir gecede dahi büyük zamlar yaptığı ve mağduriyetler oluşturduğu belirlendi. Yetkililer ise sıfır otomobil bulmanın sanıldığı kadar kolay olmaması, araç kredilerinde tarihi faiz oranlarının yaşanması ve satışlarda ciddi bir hareketliliğin yaşanması nedeniyle ikinci el araç fiyatlarında henüz bir düşüşün öngörülmediğini ve hatta yeni yükselişlerin yaşanabileceğini, bu yüzden araç almak isteyen vatandaşların elini çabuk tutmaları gerektiği belirtildi.

isbilgisi.com