Koronavirüs salgını her sektörü olduğu gibi ikinci el araç piyasasını da olumsuz etkiledi. İkinci el araç satışlarında 2020 yılının ilk çeyreği incelendi. Kullanılmış araç fiyatlarının bu süreçte yüzde 4.5 oranında gerilediği belirlendi. Yılın ilk aylarında ülkeye henüz virüsün giriş yapmaması sebebiyle ikinci el araç pazarlarında hareketlilik hakimdi. Virüs tehlikesinin ülkede açıklanmasının ardından ikinci el araç pazarlarındaki hareketlilik de son buldu.

Garenta ve ikinciyeni Genel Müdürü Emre Ayyıldız süreci değerlendiren bazı açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında ‘TÜİK verilerine baktığımızda Ocak ve Şubat aylarında hareketlilik hakim. İki aylık dönemde 1.5 milyondan daha fazla ikinci el otomobil satışının yapıldığı öğrenildi. Geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırma yapıldığı zaman iki aylık dönemde yüzde 50 oranında artış tespit edildi. Resmi sayılar henüz açıklanmasa bile koronavirüs sebebiyle ilerleyen aylarda ciddi bir düşüş yaşanacağını öngörüyoruz’ dedi.

Virüs Salgını Sonrasında Fiyatlar Artabilir

Yapılan detaylı değerlendirmeler sonrasında Mart ayının ilk 10 gününde satışlar yüzde 3 oranında arttı ancak sonraki 20 günün değerlendirmesi pek iç açıcı değil. Satışların bu dönemde yüzde 8 oranında düştüğü belirlendi. Satışların düşmesi ile birlikte sektörün hareketlenmesi için fiyatlar düşürüldü.

Mart ayı itibariyle ikinci el araç fiyatlarında yüzde 4.5 oranında düşüş meydana geldi. İlerleyen aylarda fiyatların daha fazla düşmesi bekleniyor. Yaşanan düşüşün geçici olduğunun altı özellikle çizildi. Salgının azalması ve hayatın normale dönmesiyle birlikte özellikle yaz aylarında fiyatlarda ciddi bir artışın yaşanacağı düşünülüyor.