İkinci El Araç Alım Satımında Devrim Gibi Uygulama Dolandırıcılığa Son Verecek

İkinci el araç alım ve satımında dolandırıcılığın önüne geçecek bir sistem vatandaşların hizmetine sokuldu. Ziraat Bankası'nın yeni hizmeti ile araç mülkiyeti ve satış bedeli aynı anda el değiştirecek. Güvenli ödeme sistemi adı verilen hizmet Ziraat Bankası ve Türkiye Noterler Birliği iş birliği ile vatandaşlara sunulacak.

OTOMOBİL 21.05.2020 - 20:08 21.05.2020 - 20:08

Türkiye'de ikinci el araç alım satımı ile alakalı olarak devrim gibi bir hizmet devreye girdi. Ziraat Bankası'nın Türkiye Noterler Birliği'nden aldığı destekle uygulamaya sokulan hizmete göre araç mülkiyeti ile satış bedeli aynı anda el değiştirebilecek.

İKİNCİ EL ARAÇ ALIM SATIMLARINDA DOLANDIRICILIK ENGELLENECEK

Ziraat Bankası tarafından konu hakkında detaylı bir açıklama yapılarak bilgilendirmede bulunuldu. Bankanın açıklamasına göre Türkiye Noterler Birliği Bilişim Sistemi ile banka arasında yapılan entegrasyon sayesinde araç alım satımlarında ödemelerin yapılmaması suretiyle gerçekleşecek dolandırıcılıkların önüne geçilecek. Bu sistemle beraber araç alacak vatandaşların nakit taşıma zorunlulukları da ortadan kalkmış olacak.

İNTERNET BANKACILIĞI VE MOBİL BANKACILIK ÜZERİNDEN KULLANILACAK

Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre yeni sistem hem mobil bankacılık hem de internet bankacılığı kanalı ile kullanılabilecek. İşlemlerini yapan alıcı ve satıcılar sorunsuz bir ticaret gerçekleştirecekler.

HAFTA SONU DAHİ OLSA PARA AKTARIMI YAPILACAK

Yeni sistemin kullanımında ayrıca bazı kolaylıklar da vatandaşlara tanınacak. Buna göre vatandaşlar Ziraat Bankası'nda bulunan hesaplarını seçerek sistemde kayıt oluşturacaklar. Bu kayıt ile Türkiye Noterler Birliği tarafından Ziraat Bankasına gönderilen kayıt uyuştuğu anda vatandaşların herhangi bir hesap numarası girmeden araç bedeli hesapların satıcı vatandaşın hesabına aktarılacak. Bu aktarım hafta sonuna dahi denk gelse gerçekleştirilecek.

isbilgisi.com