Türkiye'de kış mevsiminin gelemsi ile kar yağışına dair merak oluştu. Özellikle İstanbul'a ne zaman kar yağacına ilişkin vatandaşların büyük bir merağı ortaya çıktı. Bu konuda Türkiye'nin iki önemli bilim adamı düşüncelerini ifade ederek kar yağışı uyarısında bulundular.

YAĞIŞLI HAVA GELİYOR!

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros bir açıklamada bulunarak, “Bugün ülkemize kuzey kesiminden yeni bir yağış sistemi giriş yaptı. Bu yeni yağış sistemi bu gece İstanbul'da olacak. Beraberinde soğuk havalar da gelirse hepimizin beklediği İstanbul için kar yağışı mümkün olabilecek. Bu barajlarda su bekleyenler için çok olumlu bir haberdir. Çünkü bu yağış sistemi bolca yağışını İstanbul'a bırakacaktır.” dedi.

Yeni yağış sisteminin bir süre İstanbul'da etkili olacağını söyleyen Hüseyin Toros, “Ayrıca Cuma gününden itibaren de bir başka yağış sistemi İstanbul'da etkili olmaya başlayacak. Önümüzdeki hafta bizim güneşli hava görmemeiz çok zor bir ihtimal. Ancak barajların doluluk oranlarında yaşanan sıkıntılar bir ölçüde aşılabilecek.” ifadelerini kullandı.

NE ZAMAN KAR YAĞACAK?

İstanbul'da ay sonunda kar yağışı beklendiğini söyleyen Hüseyin Toros, “Ocak ayının ortasında soğuk hava sistemlerinin geldiğini görüyoruz. O dönemde İstanbul'un beyazlar altında kaldığına şahitlik edebiliriz. İstanbul'da kar yağışı bu sonuncu soğuk hava sistemiyle mümkün olabilecek.” şeklinde konuştu.

Bir diğer metetoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen ise Marmara'ya kar yağma ihtimali olduğunu söyleyerek, “Türkiye'de kuraklık sürüyor. Ancak bu konuda önemli gelişmeler var. Kuzeyden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceğiz. Şayet ayın 15'inde olacak olan bu gelişmede bir sapma veya zayıflama olmazsa Türkiye kar yağışı alacaktır. Daha net tahminleri bu hafta perşembe gününden sonra yapabiliriz.” dedi.

isbilgisi.com