Koronavirüs salgını ekonomide derin çatlarlar oluşmasına neden oldu. Vatandaşların birçoğu işsiz kalırken, masrafları azaltmak isteyen bir kısım işveren ise çalışanlarını ücretsiz olarak izine ayırdı. Bu süreç hem işverenler hem de çalışanlar için ciddi maddi kayıplara neden oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan bir dizi önlem paketi içerisinde ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerinde erteleme kararının alınması vatandaşa bir nebze olsun derin nefes aldırdı.

Alınan kararın açıklanmasının ardından pek çok vatandaş kredi ödemelerini nasıl erteleyebileceklerini ya da hangi şartlarda yapılandırma yapabileceklerini araştırmaya başladılar. Merak edilen sorulara bankalar yanıt verdi.

İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Virüs salgını önlemleri kapsamında vatandaşların maddi sıkıntıya düşmemeleri için kredi ödemelerinde 3 aya varan erteleme imkanının sunulacağı açıklandı. Bu süreçte erteleme imkanlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar harekete geçti. Erteleme işlemi vatandaşın borcu olan bankaya başvuruda bulunması ile gerçekleşiyor. Müşteri hizmetlerine açılacak bir telefonla erteleme talebini iletmek mümkün.

Kredi Erteleme Kararı Alan Bankalar Hangileri?

Pek çok vatandaşın borçlarını ertelemek ya da yapılandırma yapmak için harekete geçen bankalar bu süreç hakkında açıklamalarda bulundular. İlk adımı Ziraat Bankası attı. 31 Mart tarihine kadar ödenmesi beklenen kredi ve kredi kartı ödemelerini 3 ay süreyle erteleyeceğini açıkladı.

Halkbank’ta müşterilerin talebi doğrultusunda borç ertelemesi yapacak olan bankalar arasındaki yerini aldı. Her geçen gün listeye yeni bankalar eklenmeye devam ediyor. Erteleme imkanı sunan bankalar arasında Vakıfbank, İş Bankası, Deniz Bank, Vakıf Katılım, QNB Finansbank, TEB Kredi, Şekerbank, Albaraka Kredi, Alternatif Bank yer alıyor.

Yapılandırma işlemi için her bankanın faiz oranı değişiklik gösteriyor. Bu süreçte bazı bankaların yüksek faiz oranları açıklamaları vatandaşları mağdur etti. BDDK tarafından bu bankalar için uyarı yapıldı. Bundan sonraki dönemde incelemelerin sıklaştırılacağının altı çizildi.