İGDAŞ'ın Mevzuata Aykırı Düzenlenen Faturalarını Ödeyen Vatandaşlar Ücretlerini Nasıl İade Alacaklar?

İGDAŞ tarafından mevzuata aykırı olarak düzenlenen faturalar için EPDK tarafından soruşturma başlatıldı. Bu soruşturma kapsamında ödenen faturalar için iadelerin nasıl yapılacağı merak konusu oldu. İşte detaylar

EKONOMİ 09.05.2020 - 17:42 09.05.2020 - 17:42

EPDK tarafından açılan İGDAŞ soruşturması hala devam ediyor. Bu süreç içerisinde İGDAŞ’ın mevzuata aykırı fatura kestiği belirlendi. Vatandaşlara faturalarını ödemek zorunda olmadıkları ya da ödenmiş faturaların ücretlerini iade alabilecekleri yönünde uyarılar yapıldı. Bu süreçte faturalarını ödeyenler için iade işlemlerinin nasıl yapılacağı merak konusu oldu.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Yıldırım Keser tarafından konu hakkında uyarılar yapıldı. Bu uyarılar çerçevesinde ödenen ücretlerin iadesi için Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yapabilecekleri belirlendi.

Madde 48’e Dikkat Edilmeli!

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Av. Emin Özkurt, ‘Doğal Gaz Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin 48. Maddesine aykırılık oluşturacak şekilde belirlenen sürelerde sayaç okumanın yapılmamış olması nedeniyle mevzuata aykırı faturaların ortaya çıktığını gördük’ dedi.

Aynı yönetmeliğin 50. Maddesi gereğince faturaya itiraz hakkının da bulunduğu ifade edilirken bu süreç içerisinde faturanın son ödeme tarihine kadar kullanıcıların itiraz etme haklarının bulunduğu belirtildi. İtirazların bu süreçte 15 gün sonunda sonuçlandırılmasının gerektiği ifade edildi.

Ödemesini Alamayan İhtarname Çekebilecek

45 günü aşan faturaların düzenlenmesinin mevzuata aykırı olması sebebiyle vatandaş tarafından iptal edilebilme hakkının doğduğu belirtildi. Fazla tahsil edilen faturanın bir sonraki faturadan düşürülebileceği de bir seçenek olarak ifade ediliyor. Ancak İGDAŞ’a yönelik bir ihtarname çekilerek ödenen tutar yasal faizi ile birlikte geri alınabilecek. Bu süreçte iade alabilmek için Tüketici Hakem Heyeti ve Tüketici Mahkemesi’ne başvuru yapılabilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@