İflas Eden Dünya Devi Oto Kiralama Şirketi Araçlarını Uygun Fİyata Satışa Çıkardı! Dev Şirket Türkiye'de Otomobillerini Satışa Çıkaracak Mı?

Mayıs ayının ortasında iflas koruması başvurusu yapan dev oto kiralama şirketi Hertz, filosundaki ikinci el araçların tamamını uygun fiyattan satışa çıkardı. Dünyanın çok sayıda ülkesinde faaliyet gösteren firmanın Türkiye'de de satış yapıp yapmayacağı şimdilik belli olmadı.

OTOMOBİL 14.06.2020 - 21:12 14.06.2020 - 21:12

Otomotiv sektörü Türkiye'de de faaliyet gösteren dev Oto Kiralama şirketi Hertz'in iflas koruma başvurusu ile sarsılmıştı. İflas açıklayan şirketten ikinci bir hamle daha geldi. Buna göre şirketin filosunda bulunan kullanılmış araçların tamamı uygun fiyatta satışa çıkarıldı.

ŞİRKET TÜM ARAÇLARINI UYGUN FİYATA SATIYOR

Hertz'in internet sitesinden liste halinde satışa çıkardığı araçların tamamı şu anda şirketin merkezi ABD'de bulunuyor. Diğer ülkelerde nasıl bir tasarruf uygulanacağı ise şimdilik bilinmiyor. Türkiye'de de filosu olan Hertz'in böyle bir satış faaliyetine başvurması durumunda vatandaşlar uygun fiyata ikinci el otomobil alma imkanı bulacaklar.

Koronavirüs salgını nedeniyle ulaşım sektörü büyük bir darbe yedi. Özellikle ABD'li şirketler iflas ile karşı karşıya kaldılar. Bu şirketler arasında Hertz de yer aldı.

İKİNCİ EL OTOMOBİLLER ABD'DE DİBE VURDU

Öte yandan Hertz'in filosunda 700.000 araç bulunuyor. Türkiye'de ikinci el otomobillerde fiyat artışı yaşanırken ABD'de durum tamamen farklı bir görüntüye sahip. ABD'de ikinci el araçların fiyatları dip yapmış durumda. Bu nedenle Hertz eldeki araçlarını ucuz fiyatla satıp borçlarını kapatmayı hedefliyor. Fiyat karşılaştırılması yapıldığında ise Hertz'in araçları 2.000 dolar daha düşük bir fiyata sattığı görülüyor.

HERTZ İÇİN TOPARLANMA İMKANSIZ

Hertz için işlerin toparlanmasının kolay bir yanı bılunmuyor. Şirket bilançosuna göre Hertz'in 24 milyar dolar borcu bulunuyor ve kasasında ise sadece 1 milyar dolar var. Bu borcun kapanmasına ekonomi çevrelerinde imkansız gözüyle bakılıyor.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@