İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul'un muhtelif bölgelerine Kanal İstanbul projesini eleştiren pankartlat asılmıştı. Bu pankartlar İçişileri Bakanlığı müfettişleri tarafından yasaya aykırı bulunarak İBB'ye ve Başkan Ekrem İmamoğlu'na soruşturma açılmıştı. Soruşturma gerekçesini ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kamu bütçesiyle devlet projesine muhalefet etmek olarak açıklamıştı.

SORUŞTURMA SONA ERDİRİLDİ!

İBB ve Başkan Ekrem İmamoğlu bu soruşturmayla alakalı olarak yazılı savunma yaptılar. Artından ise İçişleri Bakanlığı müfettişleri soruşturmayı sürdürdüler. Bugün ise bu soruşturmanın sona erdirildiği açıklandı.

KAMU ZARARI ORTADAN KALKTI!

Soruşturma ortaya çıkan kamu zararının karşılanması nedeniyle sona erdirildi. İçişleri Bakanlığı müfettişleri herhangi bir kovuşturmaya gerek kalmadığını rapor ettiler. İlgili pankartları ve afişleri yapan şirketin İBB'den tahsil ettiği ücreti İBB Kültür AŞ'ye iade etmesiyle kamu zararı ortadan kaldırıldı. Müfettişler ise kanuyla alakalı soruşturmaya devam etmeye gerek görmediler.

PANKARTLARDA NE YAZIYORDU!

İçişleri Bakanlığı'nın soruşturmasına konu olan pankart ve afişler İstanbul'un 28 ilçesine asılmıştı. Bu panklartlarda Başkan Ekrem İmamoğlu'nun ismiyle, “Ya Kanal Ya İstanbul, Kanal İstanbul'a kimin ihtiyacı var, İstanbul'un mu yoksa kurdukları israf düzeni bozulanların mı?” ifadelerine yer verilmişti.

isbilgisi.com