Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle hafta sonlarında uygulanan sokağa çıkma yasaklarına devam ediliyor. Cuma akşamı saat 21:00'da başlayan sokağa çıkma yasakları Pazartesi sabahı 05:00'a kadar devam edecek. Yasak süresince vatandaşların bazı kurallara uymaları ise zorunlu olacak. Bu hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasaklarının başlamasına saatler kala İçişleri Bakanlığı tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı.

VATANDAŞLARA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYARISI!

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada vatandaşların sokağa çıkma yasağının başlayacağı saati özenle dikkat etmeleri ve büyükşehirlerde trafikte yaşanabilecek aksamalardan dolayı ikametlerine gitmeleri konusunda planlamalarını uygun bir şekilde yapmaları istendi.

HAFTA SONU MARKETLER AÇIK OLACAK MI?

Sokağa çıkma yasakları süresince uygulanacak olan kurallar da hatırladıldı. Buna göre cumartesi ve pazar günü vatandaşlar ihtiyaçlarını görebilmek amacıyla ikametlerine yürüme mesafesinde bulunan bakkallardan, marketlerden, manavlardan, kasaplardan ve kuruyemişçilerden alışveriş yapabilecekler. Bu işletmeler cumartesi ve pazar günlerinde 10:00 ile 17:00 saatleri arasında açık olabilecekler.

Sokağa çıkma yasağı süresince lokanta, restoran, pastane, tatlıcı gibi işletmeler 10:00 ile 24:00 saatleri arasında paket servis ile müşterilere hizmet verebilecekler. Bu işletmelerde bir başka yol ile satış yapılamayacak.

Sokağa çıkma yasağı süresince vatandaşların ekmek ihtiyaçlarını ne şekilde görebilecekleri de İçişleri Bakanlığı tarafından açıklandı. Buna göre 10:00 ile 17:00 saatleri arasında fırınlar veya unlu mamul ruhsatlı işyerlerinin ekmek satışı yapılan bayileri açık olabilecek. Ayrıca online sipariş firmaları yasak günlerinde 10:00 ile 24:00 saatleri arasında hizmet verebilecekler.

isbilgisi.com