İçişleri Bakanlığından Sokağa Çıkma Yasağı Hakkında Ek Genelge! YKS Başvurusu Yapacak Öğrenciler Ve Velileri İçin Yeni Karar!

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre 81 il valiliğine sokağa çıkma yasağı ile alakalı olarak ek genelge gönderilerek yasak uygulanacak 15 şehirde YKS ile alakalı olarak alınan yeni kararı duyurdu. Buna göre yasak uygulanacak şehirlerde öğrencilerin TC kimlik kartı başvurusu yapabilmesi için tüm il ve ilçe nüfus müdürlükleri 18-19 Mayıs tarihlerinde açık bulundurulacak.

GÜNDEM 13.05.2020 - 21:55 13.05.2020 - 21:55

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine sokaya çıkma yasağı konusunda ek bir genelge gönderildi. Bu genelgeye göre YKS sınavı nedeniyle bir düzenleme yapıldı ve valiliklere uygulanması için yeni karar bildirildi.

İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı genelgeye göre Ankara, Balıkesir, İstanbul, Kocaeli, Konya, Kayseri, İzmir, Gaziantep, Eskişehir, Bursa, Van, Manisa, Sakarya, Samsun ve Zonguldak olmak üzere 15 şehirde 16-19 Mayıs arasında uygulanacak sokağa çıkma yasağı konusunda yeni bir karar bildirildi.

ÖĞRENCİLER VE VELİLERİ SOKAĞA ÇIKABİLECEK

Alınan yeni karar doğrultusunda ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvurusu yapacak olan öğrencilerin TC Kimlik Kartı başvurusunda bulunabilmeleri için sokağa çıkma yasağı kararının uygulanacağı şehirlerde tüm il ve ilçenüfus müdürlükleri 18 Mayıs ve 19 Mayıs tarihlerinde açık bulundurulacak. Bu tarihlerde bahse konu olan başvuruda bulunacak olan öğrenciler sokağa çıkabilecekler. Gerekli durumlarda öğrencilerin velileri de başvuru belgesinin güvenlik kuvvetlerine ibraz etmek şartıyla sokağa çıkabilecekler.

YENİ KARARI SUİSTİMAL EDENLERE CEZA VERİLECEK

İçişleri Bakanlığının genelgesinde valiliklerden belirtilen günlerde gerekli kontrollerin yapılması ve mağduriyetlere imkan verimemesi gerektiği bildirildi. Ayrıca bu durumu suistimal eden vatandaşlar hakkında adli ve idari işlem yapılması gerektiği de valiliklere iletildi.

isbilgisi.com