Türkiye'nin 23 büyükşehrinde ve Zonguldak'ta bu hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı hakkında İçişleri Bakanlığı yazılı bir açıklama yaparak bilgilendirmede bulundu. Yasak süresinde herhangi bir uzatılma yapılmayacağını bildiren Bakanlık, yasağın bu gece 00:00'da sona ereceğini duyurdu.

İçişleri Bakanlığının açıklamasında vatandaşların yasak kararına büyük oranda uyum sağladığı belirtildi. Az sayıda vatandaşın sokağa çıkma yasağı kararına muhalefet ettiği açıklanırken tespit edilen 13716 vatandaşa adli ya da idari ceza uygulandığı duyuruldu.

Karantina uygulanan yerleşim yerleri hakkında da bilgi veren İçişleri Bakanlığı, Türkiye'de toplam 111 yerleşim yerinin karantina altında olduğunu açıkladı. Karantina uygulanan yerleşim yerlerinin toplam nüfusunun 96.658 kişi olduğu da belirtildi. Türkiye'de 303 yerleşim yerinde ise karantina uygulamasına son verildi.

İçişleri Bakanlığının açıklamasında sokağa çıkma kısıtlamaları bulunan yaş gruplarının aynı kısıtlamalara istisnalar hariç devam edileceği belirtildi. Sokağa çıkma yasağının kalkmasıyla sosyal izolasyon, maske takılması gibi kuralların aynı ciddiyetle uygulanması gerektiği vatandaşlara hatırlatıldı.

Hafta boyunca koronavirüs tedbirleri kaldığı yerden devam edecek. Hayatın normalleşme adımlarının atılmasının tedbirleri terk etmeyi gerektirmeyeceği İçişleri Bakanlığının açıklamasında vurgulandı.

Öte yandan yarın toplanacak olan kabinede yeni sokağa çıkma yasağı kararı görüşülecek ve akşam saatlerinde yeni karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanacak.

isbilgisi.com