İçişleri Bakanlığından Ramazan Bayramı Sokağa Çıkma Yasağı Genelgesi! 4 Günlük Sokağa Çıkma Yasağında Hangi Kurallar Uygulanacak? Marketler Ramazan Bayramında Açık Olacak Mı?

İçişleri Bakanlığı, Ramazan Bayramı'nda 4 gün boyunca 81 tüm Türkiye'de uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı konusunda 81 il valiliğine genelge göndererek bayram süresince uygulanacak sokağa çıkma yasağı esaslarını bildirdi.

GÜNDEM 19.05.2020 - 21:26 19.05.2020 - 21:26

Türkiye'de koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasakları uygulanmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Ramazan Bayramı'nda 4 günlük sokağa çıkma yasağı ile alakalı olarak İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelgede 23 Mayıs 00:00'da başlayacak ve 27 Mayıs 00:00'da sona erecek sokağa çıkma yasağına dair uygulanacak kurallar iletildi.

Genelgeye göre arefe günü olan 23 Mayıs Cumartesi market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10:00 ile 17:00 arasında açık olabilecekler.

Dört günlük sokağa çıkma yasağının öncesi olan 21 Mayıs ve 22 Mayıs'ta ise market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 23:00'a kadar faaliyet gösterebilecekler.

BAYRAM BOYUNCA MARKETLER KAPALI OLACAK

Bayramın 1. günü olan 24 Mayıs 2020 Pazar, bayramın 2. günü olan 25 Mayıs Pazartesi ve bayramın 3. günü olan 26 Mayıs Salı günlerinde marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler ve online satış yapan iş yerleri tamamen kapalı olacaklar.

FIRINLAR VE TATLICILAR AÇIK OLACAK

Ramazan Bayramı süresince fırınlar ve tatlıcılar açık olup vatandaşların evlerine servis usulüyle satış gerçekleştirebilecekler.

ŞEHİT YAKINLARINA KABRİSTAN ZİYARETİ İZNİ

Ramazan Bayramı'nda kabir ziyaretlerine de düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeye göre bayramın 1. günü şehit yakınları ve onların refakatçileri kabir ziyaretinde bulunabilecekler. Gerekmesi halinde bu vatandaşlara valilik ve kaymakamlık aracılığı ile ulaşımları sağlanabilecek.

isbilgisi.com