İçişleri Bakanlığı'ndan 81 İl Valiliğine Yeni Genelge! Şehir İçi Toplu Ulaşımda Kurallar Değişti!

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine genelge gönderilerek şehir içi toplu ulaşım araçlarında uygulanmakta olan yüzde 50 yolcu sınırlamasının yürürlükten kaldırıldığını bildirdi. Buna göre şehir içi ulaşımda kullanılan minibüs ve otobüslerde sınırlandırma olmayacak.

GÜNDEM 01.06.2020 - 22:32 01.06.2020 - 22:32

Koronavirüs sürecinde vaka sayısının kontrol altına alınmaya başlanmasıyla Türkiye'de uygulanan tedbirlerin gevşetilmesine devam ediliyor. Bu akşam İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine genelge gönderilerek şehir içi toplu ulaşımda uygulanmakta olan yüzde 50 kapasite sınırlandırması kaldırıldı.

YÜZDE 50 SINIRLANDIRMA KALDIRILDI

İçişleri Bakanlığı tarafından daha önce yayınlanan genelgede şehir içi toplu ulaşım araçları yüzde 50 kapasiteleri oranında yolcu alımı yapabiliyorlardı. Bu karar yürürlükten kaldırılarak devre dışı bırakıldı.

OTOBÜSLER VE MİNİBÜSLER AYAKTA YOLCU ALAMAYACAK!

Yeni düzenlemeye göre şehir içi toplu ulaşım araçları koltuk sayılarına göre yolcu alabilecekler. Otobüslerde ve minibüslerde ayakta yolcu alma uygulaması kesinlikle yapılmayacak. Ayrıca karşlılıklı bulunan dörtlü koltukların ikisi de boş bırakılacak.

Metre,metrobüs ve tramvaylar ile alakalı olarak kararlar ise İl Hıfzıssıhha Kuruları tarafından alınarak uygulamaya sokulacak.

KURALLARA UYMAYANLARA PARA CEZASI VERİLECEK

Şehir içi toplu ulaşım araçlarında yeni belirlenen kaidelere uymayan vatandaşlara idari para cezası kesilecek.

isbilgisi.com