İçişleri Bakanlığı'ndan 81 İl Valiliğine Yeni Genelge! 65 Yaş Ve Üzeri Vatandaşlar Seyahat İzin Belgelerini Nasıl Alacaklar?

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine bir genelge gönderilerek 65 yaş ve üzeri vatandaşlara tanınan yeni haklar ile alakalı olarak esasları bildirdi. Bakanlık genelgesine göre 65 yaş ve üzeri vatandaşlar seyahat belgesi alarak gitmek istedikleri şehre yolculuk yapabilecekler.

GÜNDEM 20.05.2020 - 23:50 20.05.2020 - 23:50

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine koronavirüs tedbirleri kapsamında bir genelge gönderildi. Bu genelgeye göre 65 yaş ve üzeri vatandaşlar bulundukları şehirlerden başka şehirlere seyahat etmelerine izin verildi.

Bakanlık açıklamasına göre yarından itibaren 65 yaş ve üzeri vatandaşlar e-devlet, Vefa Destek Hattı ve İçişleri Bakanlığı E-Başvuru sistemi aracılığı ile seyahat izin belhgesi başvurusunda bulunabilecekler.

65 yaş ve üzeri vatandaşlar en az 30 gün kalmak şartıyle bir başka şehire gidebilecekler. Bu seyahatler için seyahat izin belgesi alınması zorunlu olacak. Seyahat sizin belgesi almayan vatandaşlar cezai yaptırımla karşılaşacaklar.

OTOGARLARDA ÖNLEMLER ALINACAK

Bakanlık genelgesine göre toplu ulaşım araçları ile seyahat edecek olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların yoğunluk oluşturmamaları için otogarlarda gerekli önlemleri alınacağı ve mağduriyetlerin oluşmaması için ek tedbirlerin uygulamaya sokulacağı bildirildi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DEVAM EDECEK

Ayrıca bir başka şehregidecek 65 yaş ve üzeri vatandaşlar sokağa çıkma yasaklarına gittikleri şehirde devam edecekler. Sokağa çıkma yasağı konusunda bir değişiklik yapılmadı.

Öte yandan 65 yaş ve üzeri vatandaşlara başka şehirlere giderken refakat edecek olan vatandaşlar 72 saat içerisinde geri dönebilecekler. Bu süre sınırını geçiren vatandaşlara seyahat izni verilmeyecek.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@