İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine yılbaşı sokağa çıkma yasağı ile alakalı ynei bir genelge gönderildi. Bakanlık son genelge ile valilikleri uyulması gereken kuralları ve alınması gereken tedbirleri açık şekilde duyurdu. 31 Aralık Perşembe akşamı saat 21:00'da başlayacak olan sokağa çıkma yasağı 4 Ocak 2021 Pazartesi 05:00'a kadar devam edecek.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GENELGESİ!

İçişleri Bakanlığı'nın yılbaşı sokağa çıkma yasağı genelgesine göre valilikler gerekli personel planlamasını 24 saat esaslı çalışma şeklinde yapacak. Sosyal medyaya yansıyacak olan her türlü olumsuzluklara anında müdahale edilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü siber suçlarla mücadele birimleri anlık olarak bu olayların takibini yaparak ilgili birimleri bilgilendirecek.

Yılbaşı sokağa çıkma yasakları süresince il ve ilçelerde tedbirlerin uygulanmasının sağlanmasına yönelik tüm kamu görevlileri tam mesai yapacaklar. Vefa Sosyal Destek Grupları aracılığı ile engelli vatandaşların ve 65 yaş üzeri vatandaşların temel ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik çalışmalara azami dikkat gösterilecek. Barınacak yeri olmadığı için sokakta yaşamak durumunda olan vatandaşlar tespit edilerek barınma dahil her türlü ihtiyaçları giderilecek.

KURALLARA UYMAYANLARA CEZA YAĞACAK!

Yılbaşı sokağa çıkma yasaklarınd yılbaşı kutlanmasına yönelik tüm faaliyetler yasak olacak. Otellerde veya evlerde bir araya gelinerek kutlama yapılmasına ilişkin cezai işlemler uygulanacak. Yılbaşı kutlamak için ısrar edenlere kanunda yazılı her türlü cezai yaptırıma dair işlem yapılacak.

isbilgisi.com