Koronavirüs salgını ile alakalı olarak bazı şehirlerde maskesiz sokağa çıkma yasağı kararları alınıp uygulamaya sokulurken bazı şehirlerde de genel maske kuralları uygulanmaya başlandı. Maske takma kuralını ihlal eden vatandaşlara ne kadar para cezası kesileceği de İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenerek 81 il valiliğine gönderilen genelge ile bildirildi.

MASKE TAKMAYANA 900 TL PARA CEZASI

İçişleri Bakanlığı'nın valiliklere gönderdiği genelgeye göre maske takma kuralını ihlal eden her vatandaşa 22 Haziran Pazartesi gününden itibaren 900 TL para cezası verilecek. Daha önce gönderilen genelge ile de vatandaşların maske takmaları konusunda uyarılıp bilgi sahibi olmalarının sağlanması istenmişti.

Yarından itibaren kolluk kuvvetleri vatandaşları uyarmayacak ve yasak olan yerlerde maske takmayan vatandaşlara 900 TL para cezası verilecek. 900 TL para cezası Umumi Hıfzıssıhha Kamunu'nun 282. maddesine dayandırılarak belirlendi.

HANGİ İLLERDE MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU VAR

Türkiye'de şu anda 53 şehirde maskesiz sokağa çıkma yasağı bulunuyor. Buna göre Erzincan, Çanakkale, Bilecik, Samsun, İstanbul, Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, Ankara, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Rize, Osmaniye, Sakarya, Siirt, Sivas, Bursa, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Uşak, Yalova, Zonguldak, Tokat ve Bitlis'te maskesiz sokağa çıkan vatandaşlar 900 TL para cezası ödemek zorunda kalacaklar.

81 İLDE MASKE CEZASI VERİLEBİLECEK

Ayrıca maskesiz sokağa çıkma yasağı uygulanmayan şehirlerde de alışveriş merkezleri, marketler, pazar yerleri, toplu taşıma araçları, restoranlar, kafeler, berberler gibi yerlerde de maske takmak zorunluluğu bulunuyor. Bu kapsamda maske takmayarak kural ihlali yapan vatandaşlara da 900 TL para cezası verilecek.

isbilgisi.com