Türkiye'nin koronavirüs ile olan mücadelesi devam ederken son günlerde vaka sayılarının artması ve dün itibariyle uzun bir süredir ilk defa yeni vaka sayılarının 2.000 rakamını geçmesi sonucunda herkesin aklında yeni kısıtlamalar olacak mı sorusu yer edindi. İçişleri Bakanlığı tarafından alınan karar gereği daha önce haftalık yapılan koronavirüs denetimleri günlük olarak yapılacak. Artık kafe ve lokantalar her gün denetime tabi tutulacaklar.

SERT TEDBİRLER GELİYOR!

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre vaka sayılarındaki artış devam ederse yeni tedbirler gündeme alınacak. İçişleri Bakanlığı'nın her gün kafe ve lokantaları denetlenmesine yönelik kararının sert tedbirlerin habercisi olduğu bildirildi.

GENİŞ KISITLAMALAR GÜNDEME ALINACAK!

Koronavirüs salgını nedeniyle yapılan koordinasyon toplantısında sokağa çıkma yasakları yerine kamu denetiminin daha çok olması fikri tartışmaya açıldı. Salgının kontrolünün sağlanmasında kuralları ihlal edenlereağır cezalar verilmesinin önemli bir rol üstlenebileceği vurgulandı. Ayrıca İstanbul başta olmak üzere salgının artış hızı yüksek olduğu illerde geniş kısıtlamaların uygulanması da gündeme alındı.

İLK SIRADA 65 YAŞ ÜSTÜNE KISITLAMALAR VAR

Gelecek iki haftalık süreç yeni kısıtlamalar için büyük bir önem arz ediyor. Bu süreçte yeni vaka sayıları daha da artarsa ek tedbirler alınması için gereken adımlar atılacak. Bu adımların başında da 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirilmesi olacak.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK

Öte yandan okulların açılması da bildirilen toplantıda gündeme alındı. Kasım ayı başındaki koronavirüs salgını verileriyle tüm sınıfların okullarda yüz yüze eğitime başlayıp başlamayacaklarına karar verilecek. Üniversitelerde yüz yüze eğitime geçilmesinde ise il bazında kararlar alınacak.