İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine Genelge Göndererek Camilerin İbadete Açılacağı Tarihi Ve Uygulanacak Kuralları Bildirdi

Camilerin yeniden ibadete açılması hakkında resmi bilgilendirme yapıldı. İçişleri Bakanlığı'nın 81 il valiliğine gönderdiği genelgede camilerin kademeli olarak ibadete açılacağı ilan edildi. İlk etapta camilerde cemaat ile cıuma, öğle ve ikindi namazları belirli kurallar dahilinde kılınabilecek.

GÜNDEM 22.05.2020 - 23:05 22.05.2020 - 23:05

Camilerin koronavirüs nedeniyle toplu ibadete kapatılmasının ardından normalleşme sürecinde ilk resmi adım atıldı. İçişleri Bakanlığı konu hakkında 81 il valiliğine genelge gönderdi. Gönderilen genelgeye göre kademeli bir sistemle camiler toplu ibadete 29 Mayıs'tan itibaren açılacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmede camilerin ibadete açılma konusunun son yapılan kabine toplantısında görüşüldüğü ve karar bağlandığı belirtildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısında Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri ile camilerin yeniden toplu ibadete açılması konusunda karar verildi.

CAMİLER 29 MAYIS'TA TOPLU İBADETE AÇILIYOR

Alınan karar gereği 29 Mayıs 2020 Cuma gününden itibaren belirli kurallara riayet etmek şartıyla camilerde toplu ibadet yapılabilecek. İlk etapta sadece cuma, öğle ve ikindi namazlarında camiler toplu ibadete açılacak.

CUMA HUTBESİNE İLAVE VEYA ÇIKARMA YAPILMAYCAK

Son alınan karara göre cuma namazlarında vaaz yapılmayacak. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafında cuma namazı hutbesi olarak görevlilere gönderilecek olan hutbeler hiçbir ilave veya çıkarma yapılmadan eksiksiz şekilde okunacak. Namazların en kısa sürede kılınması için çaba gösterilecek.

BEZ MASKE TAKMAK MECBURİ OLACAK

Camilerde cemaat ile namaz kılınurken her vatandaşın bez maske takması zorunlu olacak. Bez maskesi olmayan vatandaşların cemaat içerisinde namaz kılmasına izin verilmeyecek.

Cuma namazları ile alakalı olarak valilikler ve kaymakamlıklarla il ve ilçe müftülükleri ortak bir çalışma yaparak yeterli büyüklükte bahçesi, avlusu veya açık alanı olan camiler tespit edilecek ve buralarda namaz kılınacak.

Camilerin içerisinde tespih, rahle ve ayakkabı çekeceği gibi koronavirüsün yayılmasına aracılık edecek malzemeler kesinlikle bulunmayacak.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@