6 Şubat tarihinde meydana gelen iki büyük deprem felaketinin ardından binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti. 11 ili etkileyen bu yıkıcı depremin sonuçlarının son derece ağır olması nedeni ile yeniden aynı durumun yaşanmaması adına olası bir İstanbul depremine karşı önlemler de alınmaya başladı. 

Deprem uzmanları tarafından yapılan açıklamalara göre deprem felaketinin çok yakın bir zaman diliminde dahi görülme olasılığının bulunması nedeni ile bir an önce büyük felaketin önüne geçilmesi adına çalışmaların başlaması gerektiği ifade edildi. Bu anlamda da İstanbul Büyükşehir Belediyesi yaptığı çalışmalar ile depreme karşı tedbirlerin alınmaya başlandığını ifade etti. 

Clio fiyat listesi zamlandı! En ucuz sıfır araba 826.900 TL'ye fırladı Clio fiyat listesi zamlandı! En ucuz sıfır araba 826.900 TL'ye fırladı

Yapılan çalışmalara ilk olarak hasar tespit çalışmalarından başlandı. Binaların risk durumlarının araştırılması için çalışmaların sürdürüldüğü ifade edilirken konu hakkında yapılan açıklamaya göre risk durumlarının yüksek olması halinde yapılabilecekler konusunda da açıklamalar bulundu. 

İBB O KİŞİLERE 4 BİN 500 TL YARDIMDA BULUNACAK! 

Evlerinde risk bulunan kişilerin tedbir alınabilmesi amacı ile kontrol için izin vererek çalışmalara katkı sağlaması gerektiğinin son derece önemli olduğunun altını çizen İBB, aldığı yeni bir karar ile birlikte dayanıklılık testini artık kiracıların da yapabileceğini söyledi. 

Bunun ardından alınan bu önlemler ile vatandaşlara verilecek olan desteklerin de aynı oranda ilerlemesi gerektiği için konu hakkında İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökçe açıklamalarda bulundu. 

Kişilerin hasarlı olan binalardan çıkmaları için yine Belediye olarak desteklerin verilmeye devam ettiği öğrenilerek bu desteklerin sürdürülebilir olmasa da taşınma için tek seferlik 4 bin 500 TL taşınma yardımı yapılacağı ifade edildi. Konu hakkında ise Gökçe, “Biz bu düzenlememizle kiracıya da yardım vereceğiz. Kiracının da evi boşaltması halinde 4500 kira yardımını en riskli binalardan başlayarak uygulayacağız. Riskli yapıların boşaltılması anlamında bunun önemli bir açılım olduğunu düşünüyoruz” ifadeleri ile açıkladı. 

YÜKSEK RİSKLİ BİNALAR AÇIKLANDI! 

Yapılan incelemeler de D ve E seviyesinin son derece yüksek risk içerdiği bilinirken şu ana kadar 1525 binanın D ve E seviyesinde olduğu ifade edildi. Bu durumda da deprem dahi olmasa da yıkılabilecek olan binaların bulunduğu bu nedenle de vatandaşların hızlı tarama sistemine karşı gelmeden yapmasının önemli olduğu ifade edildi.