Kahramanmaraş merkezli depremin meydana gelmesinin ardından gözler İstanbul'a çevrilmişti. Merkez üssü Kahramanmaraş olan iki büyük deprem çevre 10 ilin enkaza dönmesine neden olurken hayatını kaybedenlerin sayısı 44 binin üzerine çıktı. Kahramanmaraş depreminin ardından uzmanlar İstanbul depremi konusunda şimdiden uyarılarına başlarken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu "Deprem Dirençli İstanbul İçin Seferberlik" başlıklı toplantıda konuşma gerçekleştirdi. 

BİM'de Dev indirimler başlıyor! BİM'de Dev indirimler başlıyor!

İBB olarak her şeyin baştan düzenleneceğini belirten Ekrem İmamoğlu depreme yönelik İstanbul'da alınacak tedbirlerden bahsetti İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu açıklamasında "İBB olarak inisiyatif alıyoruz, düzeni değiştiriyoruz. Her şeyi sıfırdan başlatıyoruz" dedi.

İSTANBUL'DA DEPREM SEFERBERLİĞİ

İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen İstanbul Deprem Seferberlik Planı toplantısında oldukça önemli açıklamalarda bulunan Ekrem İmamoğlu 7 başlık altında plan hazırlandığını belirtti. Kentin beklenen büyük depreme hazırlıklı hale getirilmesi için çalışmalara başlandığını dile getiren Ekrem İmamoğlu “Bu büyük afetin ve afette yaşadıklarımızın hepimize yüklediği çok derin bir sorumluluk var. Artık hayatımıza eskisi gibi devam edemeyiz. Bu atmosferde 10 binlerce canımız hala göçük altındayken biz normal yaşamımızı sürdüremeyiz. Eğer bu topraklarda durmadan depremler oluyor, binalar yıkılıyor, insanlarımız ölüyorsa; iktidarı, muhalefeti, bürokratı ve vatandaşıyla birlikte hepimiz, depremi Türkiye’nin birincil sorunu kabul etmeliyiz. Bundan sonra deprem tartışması, fay hattı tartışması, deprem nerede olacak, ne zaman olacak, olacak mı, olmayacak mı, hangi büyüklükte olacak tartışmalarını bir tarafa bırakmalıyız. Deprem bu topraklar için bir realitedir.'' ifadelerini kullandı. 

HER ŞEYE HAZIRLIK SAĞLANACAK!

İstanbul için seferberlik başlatıldığını söyleyen Ekrem İmamoğlu “Biz bugün itibariyle İBB olarak inisiyatif alıyoruz, düzen değiştiriyoruz. Düzen değiştirmek cesaret ister. Cesur olabilmek için, önce yanlış giden düzenin bir parçası olmaktan kurtulmak gerekir. İBB, 1999'den beri depremi konuşuyoruz ama bugüne dek yeterli adımları atamadı. 2019 Haziranından bugüne imar-rant-siyaset düzeninin bütünüyle dışındadır. Bu sebeple deprem konusunda en ileri, en cesur adımları atabilecek bir konumdayız. Bu konumumuzun gereğini ilk günden beri yerine getirdiğimiz gibi, deprem konusunda da yerine getirmek için İstanbul olarak ayağa kalkıyoruz. Deprem dirençli İstanbul için seferberlik başlatıyoruz.'' dedi.