Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem felaketinin ardından gözler İstanbul ili için çevrildi. Yapılan açıklamalara göre İstanbul'da deprem riskinin yüksek olduğu bölgelerde binaların yeterince sağlam olmamasından kaynaklı olarak kişilerin bu noktada dikkat etmesi gereken konular olduğu ifade edildi. 

Kredi çekecekler dikkat, tablo netleşti! İşte Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Akbank güncel kredi faiz oranları Kredi çekecekler dikkat, tablo netleşti! İşte Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Akbank güncel kredi faiz oranları

Öncelikle belediye tarafından sağlanan hızlı tarama sistemi ile binaların hangi düzeyde sağlam olduğunun bir an önce tespit edilmesi gerektiği öğrenilirken bunun yanı sıra da tespitin yapılmasının ardından kişilerin evlerini bir an önce terk edilmesi gerektiği öğrenildi. 

YARDIMLAR YAPILMAYA BAŞLANDI! 

İstanbul ili için adeta zaman ile yarışıldığı bugünlerde hasar tespit çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, “1525 binamız da D ve E sınıfı olarak yüksek risk içeren binalar olarak kodlanmış ve biz bunun üzerinden bir eylem planı hayata koymaya karar verdik. Kira yardımı yapılması yönünde. Çünkü İstanbul'da kira fiyatları mevzuatın tarif ettiği 1150 lirayla karşılanabilir durumda değil. Bunun üzerine Çevre Şehircilik Bakanlığımız İstanbul özelinde bu rakamı 1500 liraya yükselten bir uygulamaya gitti. Ancak İstanbul'da 1500 lirayla da kira yardımını vatandaşa verip evinden çıkartmak mümkün olmadığı için İBB Meclisi’nden çıkan karar ile kira yardımının üç katı olarak telaffuz edilemese de başkanlık makamına yetki verildi. İlkini Avcılar’da gerçekleştirdik, diğerini Kartal’da yapıyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu. 

4 BİN 500 TL TAŞINMA YARDIMI YAPILACAK! 

Geçilen bu zor dönemde vatandaşlara biraz da olsa yardım ederek rahatlatmak istediklerini ifade eden Gökçe, riskli binaların boşaltılması gerektiği nedeni ile kişilerin taşınma süreçlerinde biraz da olsa rahatlamaları adında E ve D seviye binalardan çıkılmasının kolaylaşması adına Biz bu düzenlememizle kiracıya da yardım vereceğiz. Kiracının da evi boşaltması halinde 4500 kira yardımını en riskli binalardan başlayarak uygulayacağız. Riskli yapıların boşaltılması anlamında bunun önemli bir açılım olduğunu düşünüyoruz” şeklinde açıklamalar ile kişilere 4 bin 500 TL'lik tek seferlik bir yardımın yapılacağı öğrenildi. 

Bu konuda kişilerin yapabileceği şeyin İstanbul Büyükşeir Belediyesine ulaşarak hasar tespit çalışmaları için talepte bulunmak olduğu belirtilenler arasında yer aldı.