Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk, corona virüs kapsamında yapılan önlemlere ilişkin, açıklamalarda bulundu. Engelli ve Yaşlı Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan, 2’nci corona virüs bilgilendirme dökümanlarının tüm illerdeki ilgili kurumlara gönderildiğini belirten Selçuk: “ 7 Ocak’tan itibaren tüm tedbirlerimizi hızlı bir şekilde uyguladık. Huzurevlerinde kalan yaşlılarımızın ve görevlilerimizin sağlığını korumak için kuruluşlarımızda, önlemler ve prosedürler hakkında 2’nci rehberimizi hazırladık. Aldığımız bütün tedbirleri bu rehberde topladık.” dedi.

Gıda tüketimi ve yemek listeleri gözden geçirildi

Genel müdürlüğü tarafından hazırlanan rehberde,kuruluşlara dışarıdan yemek ve meyve siparişi verilemeyeceği için kalan gıdaların tüketimine gerekli hassasiyet gösterilmesi istendi. Mecburi kargolar ise asgariye indirilerek güvenlikte bütün önlemlerden geçirilecek, dezenfektan işlemi yapılacak. Özellikle, diyabet hastası olan yaşlılar başta olmak üzere yemek listelerinin yenilenmesi, protein ve C vitamini ağırlıklı yiyecekler hazırlanması gerekildiğini ve açık ekmek yerine kapalı ekmek tercih edileceği belirtildi.  Rehberde, kuruluşlarda kalan yaşlı ve engellilerin aileleriyle görüntülü olarak, sık sık görüşülmesi istendi. Hastanede yatan yaşlı ve engelliler herhangi bir nedenle taburcu edilirse, 14 gün boyunca karantinada kalınması istendi.

‘Covid-19 riski yoktur’ ibaresi takılacak

Kuruluşlarda yaşlılar ve engelliler mümkün olduğunca tek kişi odalara geçirildi. Aksi durumda ise yatak başı mesafesi, 2 metre olacak şekilde dizayn edildi. Takip çizelgeleri aracılığıyla belirli saatlerde yaşlıların öksürük şikâyeti, ateş, solunum sayısı ve nabız takipleri yapılıyor. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre ise 14 günlük vardiya sistemi kapsamında dışarıdan gelen her personel corona virüs testi yaptıracak.  Çalışanlar, kuruluşa tek kullanımlık maske ve ‘Covid-19 riski yoktur’ ibaresinin bulunduğu belge ile kuruluşa giriş yapacak.