Hurda Teşviki İşe Yaramadı! Otomobil Piyasası ÖTV İndirimi Bekliyor! ÖTV İndirimi Gelecek Mi?

Araç almak için ÖTV indirimi bekleyen tüketiciler kadar otomobil sektörünün önemli isimleri de hızlı bir toparlanma için ÖTV indirimine işaret ettiler. Peki indirim gelecek mi?

EKONOMİ 24.06.2020 - 09:25 24.06.2020 - 09:25

Koronavirüs salgını otomotiv sektöründe ciddi bir daralmanın yaşanmasına neden oldu. Özellikle fabrikaların üretimi durdurmaları piyasalarda ciddi bir araç sıkıntısının yaşanmasına neden oldu. Süreç hala devam ediyor. Pek çok tüketici sıfır araç almak istedikleri zaman istedikleri modeli bulabilmek için yaklaşık 1 ile 3 ay arasında beklemek zorunda kalıyorlar.

Daha önce piyasa için verilen hurda teşviki son dönemlerde yeniden gündeme gelmeye başladı. Özellikle ÖTV indirimi hakkında beklentilerin yükseldiği bu dönemde sürecin ortaya çıkmasının ardından Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği Başkanı Ziya Özalp sistemi ve son dönemlerde piyasada yaşananları değerlendirdi.

Soruları cevaplayan Özalp sektördeki daralmanın yüzde 60’dan fazla olduğunu ancak satışların toparlanmaya başlaması ve rekor beklentilerinin de gün yüzüne çıkmasının ardından yeniden yüzde 30 ve yüzde 40 oranında bir toparlanmanın yaşanabileceği belirtildi.

Daha önce verilen hurda teşviki ile birlikte sektöre destek verilmek istendi ancak bu süreç içerisinde toparlanmanın iki yıldan uzun bir zaman aldığının da altını çizdi. Son dönemlerde ÖTV indiriminin gelmesi hakkında tartışmalar devam ederken gelmesinin sektör temsilcileri tarafından da son derece önemli olduğu belirtildi.

ÖTV İndirimi Gelecek Mi?

Son günlerde araç almak isteyen vatandaşların ÖTV indirimi beklentileri gündeme gelmeye başladı. Bu durum tartışmalara neden olurken yılın ikinci yarısında ya da yıl sonunda geleceğine yönelik iddialar da ortaya atılmıştı. Geçtiğimiz günlerde otomotiv sektörünün önemli temsilcilikleri tarafından yapılan açıklamalarda ÖTV indiriminin beklenmediği ve tüketicilerin boşa bir hayal kurmamaları gerektiği ifade edildi. Henüz hükümetin gündeminde böyle bir çalışmanın olmadığı dile getirilmişti.

isbilgisi.com