Hükümete Çok Çarpıcı Ekonomik Öneriler! Asgari Ücrete Zam Yapılacak Mı?

Koronavirüs sürecinin ardından normalleşme dönemine geçiş yapılırken yaşanan ekonomik sorunlarla alakalı olarak hükümete çok dikkat çekici önerilerde bulunuldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, asgari ücretin yeniden belirlenerek vergiden muaf tutulmasını ifade ederken kısa çalışma ödeneğinin de işsizlik fonundan karşılanmaması gerektiğini söyledi.

EKONOMİ 07.06.2020 - 08:58 07.06.2020 - 08:58

Türkiye'de koronavirüs sürecinin ardından normalleşme dönemi yaşanmaya devam ediyor. Ancak gerileme gösteren ekonomik veriler nedeniyle iş hayatında özellikle vatandaşları ilgilendiren çok sayıda ekonomik sorun varlığını sürdürüyor. Bu ekonomik sorunlarla alakalı olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba hükümete dikkat çekici önerilerde bulundu.

İŞSİZLİK FONU İŞVERENLER VE KAMU BANKALARI İÇİN DEĞİLDİR!

İşten çıkarma yasağının 17 Temmuz'da sona erecek olmasını hatırlatan Veli Ağbaba, “İşten çıkarma yasağı 3 ay daha uzatılmalı. Türkiye'nin koronavirüs sürecindeki ekonomik sorunları yeni yeni etkisini göstermeye başladı. Bunun önüne geçiliğ ek istihdam kayıplarına yol açılmamalı. Kısa çalış ödeneği konusunda da bir düzenleme yapılmalı. Çalışanlara verilen destek gelecekteki kendi işsizlik maaşlarından kesilmemeli. Bunu devlet finanse etmeli. İşsizlik fonunda bunu karşılayacak kaynak var. İşsizlik fonu işverenler veya kamu bankaları için değil çalışanlar için kullanılmalı.” dedi.

AİLE SİGORTASI DEVREYE ALINMALI

İşsizlik Sigortası Fonu'na dikkat çeken Veli Ağbaba, “Bu fonda 132 milyar lira var. Ücretsiz izne çıkartılan çalışanlar bu fondan asgari ücret düzeyinde ödeme yapılmalı. İnsanlar 1177 TL ile geçinmek gibi bir zorlu sınav vermemeli. Kayıt dışı çalışan işçiler de desteklerden faydalanabilmeli. Tüm vatandaşların geçimlerini karşılayabilmeleri için aile sigortası devreye alınmalı. Ayrıca temel tüketim ve ihtiyaç ürünlerine uygulanan vergiler kaldırılmalı.” ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET YENİDEN BELİRLENMELİ!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın asgari ücret ile alakalı önerisi ise milyonlarca vatandaşı çok yakından ilgilendiriyor. Asgari ücretin yeniden belirlenmesini isteyen Veli Ağbaba, “2020 yılının başında toplanan Asgari Ücret Komisyonu 2.324 TL asgari ücret belirlemişti. Ancak asgari ücretlinin alım gücü yılının 5. ayında düştü. Bu nedenle yeniden bir asgari ücret belirlenmesi için Asgari ücret Tespit Komisyonu yeni bir toplantı tertip etmeli. Asgari ücret yeniden belirleneren milyonlarca çalışanın mağduriyetleri giderilmeli.” şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ayrıca koronavirüs sürecinde bu salgın nedeniyle maddi kayıpları olan vatandaşların faturaları ve kredilerinin devlet tarafından finanse edilmesinin gerektiğini söyledi.

isbilgisi.com