Ana Sayfa GÜNDEM Hükümet Patatese Yeni Önlem Aldı

Hükümet Patatese Yeni Önlem Aldı

Patates fiyatları 5 TL'ye kadar artmıştı. Hükümet olası bir artışın önüne geçmek için hamle yaptı.

9
0
Paylaş

Bir dönem kilosu 5 liraya kadar çıkan patates için hükümetten önlemler gelmeye devam ediyor. Yeni alınan kararla birlikte 200 bin ton patates ithalat gümrük vergisinden muaf olarak ithal edilecek.

Patates ithalatına sıfır gümrük Vergili 200.000 ton tarife kontenjanı açıldı. Resmi gazetede yayınlanarak kanunlaşan önerge Cumhurbaşkanı tarafından da kabul edildi. Sıfır gümrük vergili patates ithalatı 20 Nisan’a kadar sürecek bu tarife kontenjanı dağıtımı için Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanacak tebliğ ile bilgilendirilecek.

Resmi gazetede yayınlanan karar ile birlikte artık patatese 20 Nisana kadar 200 bin tona kadar bir ek vergi alınmayacak. Tarife kontenjanları miktarı ise her yıl için geçerli olacak. Her takvim yılında yeniden tahsis edilecek ve bu karar Ticaret Bakanlığı tarafından verilecek. Geçtiğimiz günlerde kuru soğan da da sıfır gümrük vergisi süresi uzatılmıştı.

Alınan kararla birlikte 28 Şubat’a kadar geçerli olmak üzere 15 Ocak tarihinde yürürlüğe girmiştir cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile beraber gümrük vergisi soğan ithalatı yeniden uzatılmış ve 31 Mart tarihine kadar herhangi bir vergi alınmadan ithalat gerçekleşmesi devam etmesi yönünde karar çıkmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here