Hükümet Kıdem Tazminatı Düzenlemesinde Kararlı! Bugün Sürpriz Zirve Düzenleniyor!

Kıdem tazminatı sisteminin Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'ne dönüştürülmesi için hızlandırılan çalışmalar çerçevesinde bugün sürpriz bir zirve düzenlenmesi bekleniyor. Berat Albayrak'ın davetine sendikaların kararı ne olacak?

EKONOMİ 23.06.2020 - 09:00 23.06.2020 - 09:00

Kıdem Tazminatı sisteminin değiştirilmesi ve bunun üzerine Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminin getirilmesi için yeni düzenlemeler yapılıyor. Durum farklı taraflar açısından düşünüldüğüne tartışmalara neden olsa bile şimdilerde sürecin sonuçlanması ve bir karara bağlanması için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Sistem üzerinde son görüşmeler için Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ta harekete geçti. Bugün yapılacak sürpriz zirve ile birlikte Berat Albayrak, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, TİKK Başkanı Özgür Burak Akkol ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir toplantı düzenlemesi bekleniyor. İstanbul’da düzenlenecek bu özel toplantı sistemin hayata geçirilmesi için oldukça önemli olacak.

Davete Nasıl Cevap Verilecek?

Bugün toplantı için İstanbul’a davet edilen isimlerin davete nasıl cevap verecekleri merak konusu oldu. Olumlu yanıt gelip toplantı düzenlenirse Berat Albayrak’ın planları arasında bir süredir üzerinde çalışmaların devam ettiği İstihdam Kalkanı Paketi için destek istemek de bulunuyor.

Cumhurbaşkanı tarafından geriden bıraktığımı gün Beştepe’de 4 başkanın bir araya geldiği bir toplantı düzenlenmişti. Ardından taslak çalışmanın görüşülmesi için yapılan toplantıda birlik sağlanamadığı için Erdoğan tarafından ‘Kendi aranızda görüşmeleri tamamlayın sonrasında hep beraber bir değerlendirme yaparız’ diyerek toplantıyı şimdilik sonlandırmıştı.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren TES sistemi hakkında yapılacak toplantının ardından nasıl bir karar verileceği merak konusu haline geldi.

isbilgisi.com