Koronavirüs salgını sonrasında pek çok işyeri kapatıldı ve bu noktada pek çok kişinin ekonomik açıdan sıkıntı yaşadığı tespit edildi. Bu ekonomik sıkıntılar alınan kredilerin ve kredi borçlarının geri ödenmesi konusunda bazı sorunlara neden oldu. Bankalara borcu olan vatandaşlar için geçtiğimiz ay hükümet tarafından birtakım destek çalışmalarının verileceği açıklanmıştır.

Salgın döneminde elini taşın altına koyan bankalar kredi ve kredi kartı ödemelerini erteleyeceğini açıklamışlardı. Bu açıklamanın ardından vatandaşlar büyük mutluluk yaşadılar ancak bu mutluluk kısa sürdü. Bankalar erteleme işlemini faizsiz olarak değil de faizli olarak yapacaklarını açıkladılar. Bu durumda çeşitli tartışmalar gündeme gelmeye başladı.

Banka Borçlarına Faizsiz Erteleme Talebi

Vatandaşların faizsiz erteleme talebinin artması sonucunda hükümete de bazı çağrılar yapıldı. Hükümet tarafından gerçekleştirilecek çalışmalar neticesinde kredi ve kredi borçlarının ertelenmesi gerektiği düşünülüyor.

Devlet desteği sayesinde, kamu bankalarının ilk adımı atabileceği, sonrasında diğer bankaların da harekete geçeceği ifade ediliyor. Hayata geçirilen 3 ay süreyle borç erteleme talebi şimdilerde tüm bankalar tarafından yapılıyor ancak belirli bir faiz oranıyla yapıldığı için borçluların borç yükünün arttığı ifade ediliyor. Vatandaşlar bankalara öteleme kararı ile gittikleri zaman 5 bin liraya varan ek ödemelerle karşılaştıklarını dile getiriyorlar. Hükümetin faizsiz erteleme için adım atması bekleniyor.

Konut Kredilerinin 0.79 Faiziyle Yapılandırılması İsteniyor

Konut kredisi ödeyen vatandaşların da bu süreçte yeni bir isteği bulunuyor. 2019 ve 2020 yılının ilk zamanlarında kredi alan pek çok vatandaş 0.99 faiz seçeneğinden faydalandılar. Bu durumda ikinci el konut alan vatandaşlar da aynı oranlara yakın seviyede faizle kredi kullandılar.

Bankalar tarafından verilen koronavirüs desteklerinden birisi de faizlerin düşürülmesi oldu. Bu süreçte konut kredi faizleri 0.79 seviyelerine kadar düşürüldü. Bu noktada vatandaşlar ödeme yaparken, kendilerinin de aynı düşük faiz seçeneğinden yararlanma talepleri gündeme geldi. Bu durumda hükümetin destek paketini genişletmesi bekleniyor.

Gelir Şartının Kaldırılması Bekleniyor

Dar gelirli ailelere bu süreçte destek verilmesi beklenirken 10 bin liralık düşük faizli kredi için binlerce kişi harekete geçti. Sadece geliri aylık 5 bin liranın altında olan aileler için verilecek destek paketinin genişletilmesi gerektiği tartışılıyor. Hükümete yapılan çağrılar çerçevesinde gelir şartının ortadan kaldırılması ve bu zor süreçte kredilerden herkesin yararlanması gerektiği düşünülüyor. Gelen talepleri değerlendiren hükümetin ise bu süreçte nasıl bir adım atacağı henüz bilinmiyor.