Ana Sayfa TEKNOLOJİ Huawei ABD’ye Dava Açmaya Karar Verdi

Huawei ABD’ye Dava Açmaya Karar Verdi

Huawei akıllı telefon piyasasında hızla yükseliyor. Önünü kesmek isteyen ABD'ye ise dava açacak.

3
0
Paylaş

Çinli telefon üreticisi olan Huawei, Amerika Birleşik Devletleri’nin Huawei ürünlerini federal kurumlarda yasaklamasının sonrasında bu kararı mahkemeye taşıyor. New York Times tarafından yapılan habere göre Huawei alınmış olan bu karara yönelik olarak Teksas eyalet mahkemesinde dava açma hazırlıkları yapıyor.

Huawei, akıllı telefon pazarında son zamanlarda hızlı bir şekilde yükselişe geçmiş durumdadır. Fakat Amerika ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşının sonrasında Huawei’de ana odak haline gelmiştir. Huawei bu noktada alınan kararlar sonrasında ABD hükümetine karşı dava açma noktasında ilerliyor. Huawei bu noktada ürünlerinin federal kurumlarda kullanmama kararına ilişkin olarak mahkemeye gitme kararı verdi.

Kavga Nasıl Başladı?

Adalet Bakanlığı, akıllı telefon üreticisi olan Huawei’yi, T-Mobile’ın ticaret sırlarını çakma ve Amerika Birleşik Devletleri’nin İran’a yönelik olarak gerçekleştirmiş olduğu yaptırımları delmekle suçlamıştı. Çinli teknoloji devine bu sebepten ötürü dava açıldı. Bu evrede şirketinin kurucusu olan kızı ve üst düzey yöneticisiyle beraber Meng Wanzhou’da İran’a yapılan yaptırımları delme suçundan ötürü Kanada’da tutuklandı. Fakat kefalet ödeyerek serbest bırakıldı.

Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri, Huawei ürünlerinde çok büyük bir güvenlik tehdidi bulunduğunu belirterek bu yasağın dünya genelinde diğer ülkelerde de yayılmasını istiyor. Bu yüzden diğer ülkeleri de ikna etme noktasında elinden gelenleri yapmaktadır. ABD, askeri üslerinde Huawei’ye ait olan Telekom ürünlerini kullanmama adına her şeyi yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here