Dünyanın en tanınmış bankaları arasında bulunan HSBC Türk ekonomisine yönelik son raporunu kamuoyuna açıkladı. 2021'in ilk raporu olan bu çalışmada HSBC'nin ünlü analistlerinin imzası bulunuyor. Dolar kuru hakkında tahminlerin yer aldığı raporda Türk lirasının dolar kuru karşısında değer kazanacağı ilan edildi.

DOLAR KURU KAÇ TL OLACAK?

Kasım 2020'de dolar kuru 8,58 TL'ye kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Bu gelişme üzerine Türk ekonomisin radikal kararlar alınmış ve bugüne kadar uygulanan ekonomi politikasından tamamen vazgeçilmişti. Faiz artırımları da yapılarak dolar kuru baskı altına alındı. Daha önce Merkez Bankası'nın dolar rezervlerini bozdurarak kurulan baskı yalnızca faiz ile yapıldı. Bunun da meyveleri alındı ve dolar kuru 7,30 TL'ye kadar geriledi.

DOLAR KURU 2021 YIL SONU TAHMİNİ!

HSBC'nin raporunda dolar kurunun 200 günlük hareketli ortalamanın bir miktar üzerinde bulunduğu belirtildi. Bankanın açıklamasına göre dolar kurnun 7,10 TL'yi hedeflediği vurgulandı. 2021 yıl sonunda dolar kurunun 7,10 TL olacağını tahmin eden dünyaca ünlü analistler Türk lirasının 2021'de çok pozitif bir süreç geçireceğini ifade ettiler.

DOLAR KURU 6,50 TL OLACAK MI?

Türk ekonomisinde reformist bir anlayışın uygulamaya da yansıması durumunda dolar kurunda daha nitelikli bir fiyatlama beklediğini söyleyen analistler şartların bu yönde değişmesiyle dolar kurunun yıl içerisinde 6,50 TL sseviyesine çekilebileceğini vurguladılar.

isbilgisi.com