HSBC Bankası geniş çaplı hazırlamış olduğu raporu nihayet yayınladı. Bankanın 2021 yılı ile ilgili olarak düzenlediği dolar ve Türk Lirası kur tahminleri olay yaratacak nitelikteydi. Dünyanın en önde gelen bankaları arasında yer alan HSBC, yayınladığı son veri raporlarında doların yıl sonuna doğru 6.40 TL seviyelerine gerileyeceğini ifade etti. Hsbc banka yetkilileri tarafından düzenlenen rapor tam anlamıyla olay yarattı.

Salgın Dolar ve Türk Lirasını Etkiledi

Dünya genelinde yaşanan korona virüs salgını ile ilgili aşılama çalışmalarının hızlı bir şekilde başlaması ve ABD'deki Başkan görev değişikliği sebebiyle piyasalarda yaşanan stabil durumun hafifleyeceği yönündeki beklentileri de direkt olarak arttırdı. Peki piyasalarda yaşanan hareketliliğin yeniden start alması durumunda dolar kurunu hangi yönde etkileyecek. Şimdi dikkatler dolar kuru için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nda çevrilmiş durumda.  21 Ocak 2021 tarihinde sabah saatlerinde Merkez Bankası'nın Para Politikaları Kurulu toplantısı yapılacak. Korona virüs salgını dolar ve Türk Lirasını etkileyecek gibi görünüyor. 

Ocak Ayında Dolar Neler Yaşayacak

Yapılan analizler sonucunda elde edilen verilere göre Ocak ayında faiz artışının beklenmediği görüşü savunuluyor. Uzmanlar tarafından verilen karara göre Merkez Bankası 21 Ocak'ta yapılacak olan Para Politikaları Kurulu toplantısında faiz artışı yapmayacak. Deustech Bank ise paylaşmış olduğu son raporda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın 21 Ocak tarihinde 150 baz puan artırması gerektiği görüşünü savundu. Fakat, genel anlamda Ocak ayı içerisinde her hangi bir artışın yaşanmayacağı ve her hangi bir artışın Şubat ayı başlarında gerçekleşeceği görüşü bildiriliyor. 
HSBC yıllık dolar tahminlerini düzenlediği raporla açıkladı. HSBC, gelişme yaşayan ülke kurlarına ait olarak çok geniş kapsamlı bir rapor düzenledi. Söz konusu kur raporunda Türk Lirası ile ilgilide açıklama yapıldı. Ünlü bankanın üst düzey yöneticilerinin hazırladığı raporda Türk Lirası'nın 2021 yılındaki seviyesi ile alakalı olarak ilginç tahminlerde bulunuldu. Ünlü banka, dolar ve TL 'de 7,20 hedef seviyesi belirledi. Yıl sonu dolar ve TL tahmininin 7,15 olduğunu açıklayan banka tam bir normalleşme durumuna geçileceğini ve 7 liranın altına düşeceğini açıkladı.