HSBC Bankası Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları 2020

HSBC vadeli mevduat hesabı, birikim yapmak için kullanılan bir hesap biçimidir. Kişi TL ya da döviz birikimi yapmak için en az bir ay ve en fazla 1 yıl olmak üzere dilediği vadelere göre mevduat hesabı açabilmektedir. Vadeli mevduat hesabı, kişinin en başta yatırdığı paranın vade süresi için belirlenen net faiz oranıyla birlikte birikim yapmasını sağlayan hesap biçimidir.

BANKACILIK 30.04.2020 - 13:36 30.04.2020 - 13:36

HSBC vadeli mevduat hesabı, birikim yapmak için kullanılan bir hesap biçimidir. Kişi TL ya da döviz birikimi yapmak için en az bir ay ve en fazla 1 yıl olmak üzere dilediği vadelere göre mevduat hesabı açabilmektedir.

Vadeli mevduat hesabı, kişinin en başta yatırdığı paranın vade süresi için belirlenen net faiz oranıyla birlikte birikim yapmasını sağlayan hesap biçimidir. Kişi vadesini belirleyip parasını hesaba yatırdıktan sonra, belirlenen net faiz oranı paraya işlenir ve paranın içerisinden vergiler çıkarılır. Geriye kalan para vade sonunda kişi tarafından parası birikmiş şekilde çekilir.

HSBC Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları

HSBC vadeli mevduat hesabı faiz oranları HSBC Bankası tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın belirlediği koşullara göre düzenlenir. HSBC Bankası’nın faiz oranları diğer bankalarda da olduğu gibi vadeye göre değişiklik gösterir. HSBC’nin vadeye göre belirlediği faiz oranları TL için şu şekildedir:

 • 0-1 gün faiz oranı (%) 0
 • 2-7 gün faiz oranı (%) 0
 • 8-13 gün faiz oranı (%) 0
 • 14-21 gün faiz oranı (%) 7.00
 • 22-31 gün faiz oranı (%) 7.50
 • 32-40 gün faiz oranı (%) 8.00
 • 41-91 gün faiz oranı (%) 6.50
 • 92-119 gün faiz oranı (%) 6.50
 • 120-180 gün faiz oranı (%) 6.50
 • 181-240 gün faiz oranı (%) 6.50
 • 241-300 gün faiz oranı (%) 6.50
 • 301-364 gün faiz oranı (%) 6.50
 • 365-385 gün faiz oranı (%) 6.50’dir.

HSBC Vadeli Mevduat Hesabı Vadesinden Önce Kapatılır Mı?

HSBC vadeli mevduat hesabını belirlenen vade süresinden önce kapatmak mümkündür. Fakat vadeli mevduat hesabını vadesinden önce kapatan kişi faizden faydalanamaz ve yatırdığı para kadarını bankadan tekrar tahsil edebilir. Yani kişi bankanın faizinden yararlanamaz ve birikim yapamamış olur. Kişi parasını çekmek istediği güne göre vade belirlemelidir. Aksi takdirde parayı vadesinden önce geri alan hesap sahibi herhangi bir faiz yaptırımı uygulayamaz. HSBC vadeli mevduat hesabını vadesinden önce kapatan kişiden herhangi bir ek ücret kesilmez ve yatırdığı parayı bankadan eksiksiz temin eder.

HSBC Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

HSBC vadeli mevduat hesabı açmak için kişinin HSBC şubelerine gitmesi ya da HSBC internet bankacılığını kullanması gerekmektedir. Kişi gerekli koşulları sağladığı takdirde gerekli belgeler ile beraber vadeli mevduat hesabını açabilmektedir. Vadeli mevduat hesabı açmak isteyen kişinin bu hesabı kullanabilmesi için hesabına yatıracağı paranın en az 500 TL ya da 1.000 USD/EUR/GBP ya da 300 gr XAU parası olmak zorundadır. Vadeli mevduat hesabına bu tutarların altında para yatırılamamaktadır. Ayrıca kişi vadeli mevduat hesabına en fazla 250.000 TL ya da 100.000 USD/EUR/GBP ya da 3.000 gr XAU tutarında para yatırabilmektedir.

HSBC Vadeli Mevduat Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

HSBC vadeli mevduat hesabı açmak isteyen kişi, gerekli bazı belgeler ile HSBC şubelerinden birine müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu belgeler tamamlanmaz ise başvuru işlemi tamamlanamamaktadır. HSBC vadeli mevduat hesabı açmak için bankaya temin edilecek gerekli belgeler şunlardır:

 • Eski veya yeni T.C. Kimlik Belgesi, pasaport ya da T.C. Sürücü Belgesi,
 • İkametgâh adresi ya da aboneliğin bulunduğu son üç aya ait herhangi bir fatura (Elektrik, su vb.) ya da herhangi bir kamu kurumu tarafından düzenlenmiş belge,
 • İkamet tezkeresi (Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu kişiler için).

HSBC Vadeli Mevduat Hesabını Kimler Açabilir?

HSBC vadeli mevduat hesabı açmak enflasyon riski taşımadığından dolayı birçok kişi için uygun bir birikim yoludur. HSBC vadeli mevduat hesabı açmak isteyen kişinin 18 yaşını doldurması ve minimum miktarda parayı vadeli mevduat hesabına yatırabilecek durumda olması gerekmektedir. Bu sebeple banka ile herhangi bir icralık sorunu olmayan herkes bankadan hesabını açabilir.

isbilgisi.com