Honda ve Mercedes'ten Sevindiren Karar! Üretimler O Tarihte Yeniden Başlayacak!

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörlerden birisi olan otomotiv sektöründe sevindiren gelişmeler yaşandı. Sektörde hayat normale dönmeye başlarken Honda ve Mercedes'in üretimlere yeniden başlaması için geri sayım başladı. Otomotiv devleri üretime ne zaman başlayacak? İşte tarihler..

OTOMOBİL 17.04.2020 - 08:36 17.04.2020 - 08:36

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörlerden birisi de otomotiv sektörü oldu. Yaşanan sert etki sonucunda pek çok araç firması aldığı kararlar sonucunda üretimlerin durdurulmasına karar vermişti. Salgın döneminde güvenlik için alınan tedbirler kapsamında fabrikalarda üretim tamamen durdurulmuştu. Araç markalarının aldığı bu karar fiyatlara ve satışlara yansımıştı.

Almanya’da yaşanan bazı olumlu gelişmelerin ardından otomotiv sektöründe önemli bir karar verildi. Araç bayilerinin açılması için gerekli adımlar atıldı. Fabrikalarda ara verilen üretim tarihinin yeniden ötelenmesi için bazı açıklamaların yapılacağından endişe duyuluyordu ancak beklenildiği gibi olmadı. Bu süreçte fabrikaların ertelemeye gitmeyeceği ve belirlenen tarihlerde açılacakları öğrenildi.

Wolkwagen tarafından yapılan açıklamaların ardından fabrika üretimlerine 20 Nisan tarihinde yeniden başlanacağı belirtildi. Otomotiv sektörü açısından bu durum olumlu bir gelişme olarak karşılandı.

Türkiye’de de Otomotiv Sektörü Olumlu Yönde İlerliyor

Çin ve Avrupa ülkelerinden gelen olumlu gelişmeler kısa sürede Türkiye pazarında da olumlu gelişmelerin yaşanmasını sağladı. Yaşanan durgunluğun Türkiye içinde de ilerleyen günlerde azalarak son bulması bekleniyor. Üretime salgın nedeniyle ara veren Anadolu İsuzu bu süreçte 13 Nisan tarihinde aldığı kararla üretime başlamıştı.

Honda ve Mercedes’ten de benzer bir açıklama geldi. Geçtiğimiz haftalarda 20 Nisan’a kadar durdurduğu üretim tarihlerinin uzatılmayacağı ve bu noktada belirlenen tarihte yeniden başlayacağı müjdesi verildi. Şekerpınar ve Hoşdere fabrikalarında üretim 20 Nisan tarihinde başlayacakken, Aksaray’da bulunan Mercedes fabrikasının ise 24 Nisan tarihinde üretimlere yeniden başlaması bekleniyor.