Ana Sayfa DÜNYA Hollandalı Biyolog Önemli Buluşa İmza Attı

Hollandalı Biyolog Önemli Buluşa İmza Attı

Amsterdam Özgür Üniversite'de doktora öğrencisi Lucas Patty, çok önemli bir buluşa imza attı.

4
0
Paylaş

Hollanda’nın Amsterdam şehrinde bulunan Amsterdam Özgür Üniversite’de doktora öğrencisi önemli bir buluşa imza attı. Doktora öğrencisi bir biyolog olan Lucas Patty, organik dokunun ışıkta benzersiz bir iz bıraktığını keşfetti. Tüm bilim insanları bu önemli buluşu dünya dışı yaşamın yakın gelecekte keşfi konusunda önemli bir adım olarak görüyorlar.

Bu Aygıt ile 20 Yıl İçinde Dünya Dışı Gözlemlenebilecek

Doktora öğrencisi Biyolog LucasPatty’nin geliştirmiş olduğu aygıt ile şu anda üniversite çatısından ağaçlar ölçülebiliyor. Hal böyle olsa da, tez danışmanlarından olan astrobiyologInge – Leos ten Kate ve bir gökbilimci olan FransSnik’e göre, bu aygıt sayesinde 20 yıl içinde dev bir teleskop aracılığıyla dünya dışı yaşamın gözlenebileceği düşünülüyor.

LucasPatty’nin sunduğu bu teze göre, evde yetiştirilmiş bir çiçeğe dokunduktan sonra el feneri tutulunca, ışık bir tür tirbuşon hareketi yapıyor. İnsan gözü ile bu değişim fark edilemiyor olsa da, Patty’nin geliştirdiği gelecek yıllara ışık tutacak mucizevi buluş olan aygıt sayesinde ilk kez bu durum saptanabildi. İnsanlarda birbirinin aynısı olan sağ ve sol elin, kendi aralarında ayna işlevi gördüğünü belirten LucasPatty, tıpkı insanın elleri gibi birbirinin aynısı olan moleküllerin de bulunduğunu bildiriyor. Canlı olan dokuların büyümeleri sırasında sürekli olarak bir şekil aldığını anlatan doktora öğrencisi olan biyologPatty, bu yüzden ışığın karakteristik bir şekilde yansıdığını vurguluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here