Son dönemlerde popüler hale gelen hobi bahçeleri hakkında çeşitli tartışmalar gündeme gelmeye başladı. Daha önce yapılan değerlendirmeler sonucunda vatandaşlara hobi bahçeleri almamaları konusunda önemli çağrılar yapılmış, satın alınan hobi bahçelerinin alınacak karar sonrasında yıkılabileceği dile getirilmişti.

Şehir hayatının keşmekeşinden sıkılan ve toprak ile uğraşarak enerjilerini atmak isteyen pek çok kişi en iyi alternatif olarak hobi bahçelerini görüyorlar. Bu bahçelere olan ilginin artmasından dolayı her geçen gün sayılarının da arttığı ifade ediliyor.

Tarım Arazilerinin Üzerine Kurulmasına İzin Verilmeyecek!

Daha önce yapılan kafaları karıştıran açıklamanın ardından Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılı konu hakkında açıklamalarda bulundu. Değerlendirmelerinde hobi bahçelerine karşı olmadıklarını ancak bu bahçelerin bilinçsiz bir şekilde tarım arazileri üzerine kurulmasının kendileri için bir risk haline geldiğini ifade etti.

Hobi bahçelerinin bundan sonraki dönemde verimli olan üretim sağlayabilecek olan tarım arazileri üzerine kurulamayacağına vurgu yaparken bu konuda yeni bir karar almak için verilen kanun teklifleri hakkında da değerlendirmede bulundu. Hobi bahçelerinin dolaylı ya da doğrudan 4.5 milyon üreticiyi etkilediğine vurgu yapıldı. Bundan sonraki dönemlerde hobi bahçeleri seçimleri konusunda verimli tarım arazilerini seçmek yerine daha doğru seçimler yapılabileceğinin de altı çizildi.

Özellikle pandemi sürecinde tarımın öneminin bir kez daha anlaşılması üzerine bu konuda üreticilere verilecek olan desteklerin artırılması gerektiğinin de özellikle altı çizildi. Pek çok kişi ise hobi bahçeleri konusunda nasıl bir karar verileceğini merakla beklemeye başladılar.

isbilgisi.com