Ana Sayfa DÜNYA Hindistan Pakistan Arasında Gerginlik Bitmiyor

Hindistan Pakistan Arasında Gerginlik Bitmiyor

Hindistan ve Pakistan arasındaki gerilim bir türlü bitmiyor. İki ülke arasında halen daha ateşkes imzalanmadı.

6
0
Paylaş

Hindistan ve Pakistan arasındaki gerginlik bitmiyor. 3 defa savaşa neden Keşmir’de Pakistan iyi niyet gösterisi olarak esir Hintli pilotu serbest bıraksa da Hindistanlı yetkililerden olumlu açıklamalar gelmedi. Bölgedeki terör örgütlerini beslediklerini söyleyerek suçlayan Pakistan yönetimi için Keşmir de gerçekleştirilen terör saldırısında toplam 40 Hindistan vatandaşı hayatını kaybetmişti.

İki ülke birbirlerinin hava sahasını defalarca kez ihlal etmiş ve karşılıklı uçak düşürmüştü. İki ülke karadan da top atışlarına belli aralıklarla devam ediyor. Ayrıca toplam saldırılarda 7 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenler arasında sivillerin de olduğunu öğrenildi. Hintli askeri iade eden Pakistan iyi niyetli olduklarını ve barış için masaya oturmak istediklerini söyledi. Ancak karşı taraftan olumlu bir hamle gelmedi. Barışçıl bir konuşma yapmayan Hindistan ise Pakistan’ı suçlamaya devam etti.

Keşmir sorunu 1947 yılından bu yana devam ediyor. Pakistan’ın İngiltere’den bağımsızlığını kazanmasıyla beraber bu bölgede sık sık sorunlar yaşanıyor. İki ülke Keşmir için 1947’den bu yana toplam 3 defa savaşa girdi. 14 Şubat da Keşmir de Hindistan’ın kontrolünde olan bölgede patlama yaşanmış ve 40 Hint askeri hayatını kaybetmişti. Terör örgütlerini kolladığı gerekçesiyle Hint yönetimi Pakistan’ı suçlamış ve askeri operasyon başlatmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here