Hindistan, gıda güvenliği tehdidini öne sürerek buğday ihracatını durduracak

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, dünyanın en büyük ikinci buğday üreticisi olan Hindistan’ın tahıl ihracatını derhal yasaklamaya karar vermesi nedeniyle küresel gıda güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Dış Ticaret Müdürlüğü’nün Cuma günkü hükümet gazetesinde yayınlanan bir bildirisinde, küresel buğday fiyatlarındaki artışın Hindistan’ın ve komşu ve savunmasız ülkelerin gıda güvenliğini tehdit ettiği belirtildi. Temel amaç artan yurt içi fiyatları kontrol etmektir. Küresel buğday fiyatları, yılın başından bu yana %40’tan fazla arttı.

Savaştan önce, Ukrayna ve Rusya, küresel buğday ve arpa ihracatının üçte birini oluşturuyordu. Rusya’nın 24 Şubat işgalinden bu yana, Ukrayna’nın limanları kapatıldı ve sivil altyapı ve tahıl siloları yok edildi.

Aynı zamanda, Hindistan’ın kendi buğday hasadı, üretimi engelleyen rekor kıran bir sıcak hava dalgasından zarar gördü. Hindistan, dünyanın en büyük ikinci buğday üreticisi olmasına rağmen ürettiği buğdayın çoğunu tüketiyor. 2022-23’te 10 milyon ton tahıl ihraç etme hedefi belirlemişti, savaştan kaynaklanan buğday arzındaki küresel kesintilerden yararlanmak ve buğdayı için Avrupa, Afrika ve Asya’da yeni pazarlar bulmak istiyordu. Bunun çoğu Endonezya, Filipinler ve Tayland gibi diğer gelişmekte olan ülkelere gidecekti.

Hava koşullarına zarar veren hasat sorunlarının yanı sıra, Hindistan’ın kendi geniş buğday stokları – kıtlığa karşı bir tampon – pandemi sırasında yaklaşık 800 milyon kişiye ücretsiz tahıl dağıtımı nedeniyle zorlandı. Arz ve talebi dengelemek için, hükümetin genellikle 80 milyondan fazla insanı besleyen kapsamlı bir gıda refahı programı için her yıl yaklaşık 25 milyon ton buğdaya ihtiyacı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.