Açılımı Birleşik Marketler olan BİM Türkiye genelinde 8.315 mağazası ile her gün milyonlarca vatandaşa satış yapıyor. Ülke genelinde tanınan bir marka haline gelen BİM ile alakalı bilgiler merak ediliyor. Vatandaşlar BİM'in sahibinin kim olduğunu merak ediyorlar. BİM'in sahibi kim? BİM bu kadar büyümeyi nasıl başardı.

BİM'İN KAÇ MARKETİ VAR?

BİM mağaza konsepti gereği indirimli ürünlerle müşterileri buluşturmayı amaç ediniyor. Şu anda Türkiye'de market sektöründe en çok kar elde eden şirket olan BİM yıllardır yaygın bir üretim, tedarik ve satış ağına sahiptir. BİM yalnızca Türkiye'de bulunan 8.315 mağazası ile değil yurt dışında da faaliyet gösteriyor. Fas ve Mısır'da da mağazaları bulunan BİM, Türkiye'deki konseptin benzerlerini bu ülkede de kurarak oralarda da ses getirmeyi başardı. 2019 verilerine göre BİM'in Fas'ta 497, Mısır'da 320 mağazası bulunuyor.

Geçtiğimiz aylarda BİM'in Fas'taki şirketi hakkında bir duyuru yapıldı. Bu duyuruya göre BİM Fas'taki şirketinin yüzde 35'ini İngiltere merkezli Blue Investment Holding'e satmak için hisse alım satım sözleşmesi imzaladı.

BİM'İN SAHİBİ KİM?

Türkiye'nin bilinen markalarından olan BİM çok ortaklı bir şirket olduğu için bir sahibi bulunmuyor. Ancak BİM'de en büyük hisse sahibi olan Mustafa Latif Topbaş kamuoyunda markanın sahibi olarak tanınıyor. BİM'in şirket hisse dağılımı şöyle:

Mustafa Latif Topbaş: Yüzde 14,78

Ahmet Topbaş: Yüzde 9,33

Abdurrahman El Kredji: Yüzde 2

Firdevs Çizmeci: Yüzde 1,15

Fatma Bitnat Topbaş: Yüzde 1

Ömer Hulusi Topbaş: Yüzde 0,12

İbrahim Arınç Çizmeci: Yüzde 0,17

Halka Açık: Yüzde 70,86

BİM NE ZAMAN KURULDU?

Birleşik Mağazalar AŞ (BİM) faaliyetlerine 1995 yılında başladı. 21 mağaza ile sektöre adım atan BİM, yüksek indirim modelinin Türkiye'deki ilk temsilcisi olmuştur. BİM mağaza sayısını ve cirosunu yıldan yıla arttırmayı başararak bir marka haline gelmiştir. 8.315 mağaza ile hizmet veren BİM her ay düzenli olarak mağaza sayısını arttırmaktadır.

isbilgisi.com