Her Çalışanın Bilmesi Gereken Çok Kritik Detaylar! Emekli Maaşları Nasıl Yükseltilir?

Türkiye'de çalışanların en çok merak ettikleri konu emekli olduklarında ne kadar emekli maaşı alacaklarıdır. Bunun için çalışanlar iş yaşamlarına devam ederlerken emekli maaşlarını yükseltmenin yollarını da araştırıyorlar. Peki gerçekten emekli maaşları yükseltilebilir mi? SGK'nın mevzuatında buna yönelik nasıl detaylar bulunuyor?

EKONOMİ 11.06.2020 - 23:21 11.06.2020 - 23:21

Türkiye'de milyonlarca çalışan her gün mesailerine bir gün emekli olup rahata kavuşmak hayaliyle başlıyorlar. Emekli maaşlarını yeterli seviyede olmaması ise emeklilik hayali kuran çalışanları en çok düşündüren konu oluyor. Bu nedenle çalışanların en çok araştırma yaptıkları mesele ise emekli olduklarında emekli maaşlarını nasıl arttırabilecekleridir. SGK mevzuatına göre böyle bir durum mümkündür.

Türkiye'de emekli maaşlarını belirleyen kriterler işe başlama tarihi ve prim ödeme süresidir. Ancak emekli olmadan önce bazı işlemlerin yapılması durumunda emekli maaşları yüzde 60 oranında artabiliyor. Peki bu işlemler nelerdir?

EMEKLİLİK YAŞINDAN SONRA ÇALIŞANLARIN EMEKLİ MAAŞLARI YÜKSELİYOR

Emekli olacak çalışanların emekli maaşları hesaplaması yapılırken 2000 yılının öncesinde ne kadar prim ödediklerine ilk olarak bakılıyor. Burada emekli olacak çalışanın yaşı da değerlendiriliyor. Emeklilik yaşı arttıkça emekli maaşı miktarıda artıyor. Bu hesaplamadakadınlar için 50 erkekler için ise emeklilik yaşı 55 oluyor. Bu şekilde yaşının üzerinde çalışanlar her yıl için yüzde 1 fazla emekli maaşı alıyorlar. Bu hesaplamaya göre 55 yaşında emekli olması gereken bir erkek çalışan 65 yaşında emekli olursa yüzde 10 oranında daha fazla emekli maaşı alıyor.

TAVAN TUTARDAN SON 3,5 YIL PRİM ÖDEMESİ EMEKLİ AYLIĞINI 630 TL ARTTIRIYOR

Çalışanlar emekli olmadan önce son 3,5 yıl boyunca SGK'ya tavan tutardan prim ödemesi yaparlarsa emekli maaşları ciddi oranda etkileniyor. Bunun için her ay yapılan prim ödemeleri emekli maaşlarına ortalama 15 TL katkı sağlıyor. 42 ay ile hesaplandığında 630 TL'lik bir emekli maaşı artışı meydana geliyor.

İKİ İŞTE ÇALIŞANLARIN EMEKLİ MAAŞLARI YÜKSELİR

Türkiye'de SGK mevzuatına göre bir çalışan birden fazla iş yerinde çalışma hakkına sahiptir. Yani bir kişi iki iş yerinden sigortalı olarak gösterilebilir. Bu durumda çalışanların emekli maaşları da artış gösterir. Ek iş yapanların sigorta matrahları arttığı için emekli maaşları da bundan doğru orantılı olarak etkilenir.

isbilgisi.com