Nasıl faydalanılabilir? Aranan şartlar nelerdir? Ne kadarlık ödeme yaparsam ne kadar miktarda hibe desteği alırım?

Devlet kamu bankaları kapsamında vatandaşına yaptığı hibe destekleri kapsamında ev sahibi olmak isteyenlere, evlenecek olan çiftlere yaklaşık 82.000 TL’ ye kadar hibe destekleri sunmaktadır. Yeni yılın girmesi ile devlet bu desteklerin tutarında değişiklikler yaptı ve fiyatları artırdı.

2021 yılı itibari ile devlet 82.000 TL’ ye kadar destek sunmaktadır. Yani geri ödemesiz destek sağlamaktadır. Devletin açıklamış olduğu bankalardan ev hesabı açanlara hibe sunmakta bu hibeler yatırdıkları yüzde miktarlarına göre değişiklik göstermektedir. Ev hesabı açanlar açtıkları zamanlara göre hibeler değişiklik göstermektedir. 3 yıl ile 4 yıl arasında olanlara yüzde 15 katkı 25.000 kadar destek. 4 yıl ile 5 yıl arasında yüzde 18 katkı 26.500 TL’ ye kadar destek. 60 ay üzerine yüzde 25 katkı 25.500 TL destek verilmektedir.

Büyük Destek Herkese Verilecek

Evlenecek çiftler birlikte hesap açarlarsa 56.800 TL’ ye kadar miktar yükselmektedir. Bu hibelerden yararlanmak için kimlik kartınızla bankaları ziyaret edebilirsiniz. Devlet hibe destekli ev almak için hesap açanlara yapmış oldukları birikimlerdeki faiz kadar nakdi destek sağlanmaktadır. Ev sahibi olmak için açılan hesaplarda aran ilk şart düzenli birikim yapabilmektir. Hibe desteğinden yararlanabilmek için 36 aylık hesabının bulunması ve düzenli ödeme yapılması gerekir.