Haziran Ayı Tüketici Güven Endeksi Açıklandı! Tüketici Güveni Yükselişe Geçti!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her ay hazırlanan tüketici güven endeksi açıklandı. Bu süreçte Haziran ayında tüketicinin güveninde gözle görülür bir artış yaşandığı belirlendi.

EKONOMİ 22.06.2020 - 11:22 22.06.2020 - 11:22

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan 2020 yılına ait Haziran ayı Tüketici Güven Endeksi bugün açıklandı. Bu verilerin Türkiye İstatistik Kurumu ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen ortak bir çalışma sonrasında hazırlandığı belirlendi. Yapılan araştırmanın detaylarına inildiği zaman tüketici güveninin 100’den büyük olması güven konusunda iyimser bir havanın olduğunu gösterirken daha küçük olması ise kötümser bir tablo oluşturmaya devam ediyor.

Haziran Ayı Tüketicinin Güveni Yüzde 5.2 Oranında Arttı!

Mevsim etkilerinden arındırılmış olan tüketici güven endeksinin bu süreç içerisinde Haziran ayında artış gösterdiği belirlendi. Artış karşılaştırması ise bir önceki aya göre gerçekleşti. Mayıs ayına göre bir karşılaştırma ve değerlendirme yapıldığı zaman yüzde 5.2 oranında arttığı belirlendi. Mayıs ayında tüketici güven endeksi 59.5 olarak açıklanmıştı. Haziran ayında ise bu oran 62.6 olarak açıklandı.

Gelecek 12 aylık döne beklentisinde hane durum beklentisinin mayıs ayında 79.2 olduğu açıklanmıştı. Haziran ayı verilerinde bu oranında küçük de olsa yüzde 0.7 oranında arttığı ve sonucunda 79.9 seviyesine çıkmış olduğu belirlendi.

Yine gelecek 12 aylık dönem değerlendirildiği zaman tasarruf etme ihtimalinin mayıs ayında 21,7 oranındayken haziran ayında  iyimser bir hava ile yüzde 6.5 oranında artış gösterdiği ve sonucunda yüzde 23.1 seviyelerine kadar ulaştığı belirlendi.

isbilgisi.com