2021 Yılı merkezi Yönetim Bütçesi Kanunu'nun detayları belli olmaya devam ediyor. Buna göre Hazine'ye ait arazilerin yatırım teşviki amacıyla kullandırılması uygulaması devam edecek. Bu maksatla mülkiyeti Hazine'ye ait olan taşınmazlar tarım, hayvancılık, turizm, eğitim ve diğer amaçlı yatırımlar için kullandırılacak.

60 MİLYON METREKARE ARAZİ DAĞITILACAK!

Hazine taşınmazları projeler kapsamında gerçek kişiler ile kamu ve özel hukuk tüzel kişilere kullandırılacak. Burada en çok özen gösterilecek konu ise Hazine taşınmazlarının etkin ve verimli kullandırılması olacak. Bu kapsamda yatırım ve istihdam teşvikleri konusunda belirlenen Hazine taşınmazları yatırımcılara sunulacak. 2021 ile 2023 arasında toplam 60 milyon metrekare Hazine arazisi bu kapsamda dağıtılacak.

Hazine arazilerinin yatırım teşviki olarak kullandırılması bir süredir devam ediyor. Eylül 2020'de 3,9 milyon metrekarelik taşınmaz 89 Milyon TL'lik yatırım ve 477 kişilik istihdam taahhüdü ile kullandırıldı. Ayrıca 20,3 milyon metrekarelik Hazine taşınmazı yatırımcılara kullandırılmak üzere ilana çıktı.

EK SÜRE TANINDI!

Öte yandan daha önce yatırım amacıyla tahsis edilen Hazine'ye, özel bütçeli idarelere, belediyelere ve il özel idarelerine ait arazilerde taahhüt edilen yatırımların gerçekleştirilmesi için yatırımcılara ek süre tanındı. Süre uzatımına ilişkin işlemlerin devam edeceği de bildirildi.

isbilgisi.com