Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Yeni Sosyal Destek Paketi Açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin güçlü bir ekonomisi olduğunu söyleyen Bakan Albayrak, koronavirüs salgınına rağmen 2020 yılını büyüme ile kapatacaklarını belirtti. Bakan Albayrak ayrıca yeni sosyal ihtiyaç paketleri ile normalleşme sürecine katkı sunacaklarını ifade etti.

EKONOMİ 27.05.2020 - 22:48 27.05.2020 - 22:48

Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, katıldığı bir canlı yayında ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmeleriyle umut dağıttı. Türkiye'nin güçlü bir ekonomisi olduğunu söyleyen Bakan Albayrak, yapılan planlamalar sonucunda herhangi bir sorun yaşanmadan zor süreçten geçildiğini açıkladı.

Türkiye'nin koronavirüs sürecinde vatandaşlarının yanında olduğunu söyleyen Bakan Albayrak, “Koronavirüs sürecinin çok önemli olan sağlık alanının yanında bir de ekonomik boyutu oldu. Devlet olarak ihtiyaç sahibi her vatandaşımızın yanında olduk. Diğer ülkelerle bizim ülkemizi karşılaştırdığımızda çok açık bir şekilde farkı görebiliyorsunuz. Hangi ülke vatandaşına bizim kadar destek olmuş? Bunun bir örneği bile yok. Türkiye bu süreçte gıpta ile bakılacak bir performans sergiledi.” dedi.

FAİZ VE KUR BASKISI YAŞAMADIK

Türkiye'de ne faizlerin ne de kurların dengesini kaybetmediğini söyleyen Bakan Albayrak, “Türkiye uzun yıllar boyunca faiz ve kur baskısı altın tam bağımsız bir ülke olamadı. Ancak bugün baktığımızda çok ağır şartların oluştuğu koronavirüs sürecinde ne faizler ne de kurlar dengesizce artış gösterdi. Bu güçlü olan ve yapısal reformlarıyla ekonomisine direnç kazandıran ülkelerde başarılabilir. Biz de yıllarca yaptığımız çalışmaların meyvesini koronavirüs sürecin büyük sarsıntı geçirmeyerek topladık.” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de Haziran ayından itibaren yeni bir döneme geçiş yapılacağını söyleyen Bakan Berat Albayrak, “Türkiye ekonomisi örneklerine göre güçlü bir ekonomidir. Alt yapımız güçlü değildi ancak yıllar boyu yapılan çalışmalarla bunu da sağlamış olduk. Koronavirüs sürecinde savrulmamamızın sebebi budur. Bakın sağlık alanında Türkiye kadar imkanı olan bir başka ülke yok dünya üzerinde. Sağlık hizmeti alamayan tek vatandaşımız bile olmadı. Bu güçlü bir sistemle sağlandı. Şimdi Haziran ayı ile birlikte yeni bir döneme geçiş yapıyoruz. Bu yeni dönemde artık büyük oranda normalleşme başlıyor.” şeklinde konuştu.

KAMBİYO VERGİSİ ELEŞTİRİLERİNE CEVAP VERDİ

Yeni dönem hakkında da bilgi veren Bakan Albayrak, “İthalat zorlaşacak ve yerli üretime destek olmak adına ihracat kolaylaşacak. Son günlerde kambiyo vergisi diye bir konuya itiraz ediyorlar. Kambiyo vergisi kimden alınıyor? Milletimize soruyorum kimler kambiyo vergisi ödüyor? Oturduğu yerden al-sat yapan, üretime ktkı sunmayan ve sadece kar elde etmeye çalışanlar ödüyor bunu. Bunlardan vergi alıp vatandaşımıza destek vermenin ne zararı var?” dedi.

YENİ DESTEK PAKETLERİ GELİYOR!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak normalleşme döneminde yeni sosyal ihtiyaç ve destek paketleri olacağını söyleyerek, “Normalleşme sürecinde Türkiye'de önemli bir hareketlenme yaşanacak. İç piyasa ve iç talebin normal seyrine geri dönebilmesi için yeni sosyal ihtiyaç ve destek paketlerini devreye alacağız. Finansal paketler ve turizm alanındaki teşviklerle Türkiye'yi normal bir döneme ulaştıracağız.” açıklamasını yaptı.

isbilgisi.com