Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Yatırımcılara Türkiye Ekonomisini Anlattı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, uluslar arası yatırımcılarla video konferans yoluyla bir toplantı yaptı. Bakan Albayrak toplantıda Türk ekonomisine yönelik çok önemli değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin birden fazla ülkeyle swap anlaşması yapabileceğini belirten Bakan Albayrak, ifadeleriyle yatırımcılara güven verdi.

EKONOMİ 06.05.2020 - 17:54 06.05.2020 - 17:54

Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak uluslar arası yatırımcılarla video konferans yoluyla bir toplantı gerçekleştirdi. Bakan Albayrak, Türk ekonomisine yönelik değerlendirmeleri ile yatırımcılara güven verdi.

Toplantıda Türk ekonomisinin dirençli bir görüntüsü olduğunu vurgulayan Bakan Berat Albayrak, “G-20 ülkeleri ile swap anlaşması yapmak için görüşüyoruz. Bu görüşmeler sonuç.landıkça bunları kamuoyuna duyuracağız. Bence birden fazla ülke ile swap anlaşması imzalayacağız. Bu konuda güzel gelişmeler yaşanacak. Uluslar arası finans dünyasında ses getirecek bu anlaşmalar.” dedi.

Türkiye'nin rezervleri konusunda son günlerde gelen eleştirilere cevap veren Bakan Albayrak, “Türkiye her anlamda güçlü ve perspektifi olan bir ülkedir. Her şartta her imkanı ortaya koyabilir. Türkiye'nin rezerv diye bir sorunu yoktur.” dedi.

Türkiye'de gerekirse ek teşvik paketleri uygulayabilecek bir konumda bulunduklarını söyleyen Bakan Albayrak, “Koronavirüs salgını bizlerin öngörü yapmasını zorlaştırıyor ancak yine de biz her tülü senaryoya kendimizi hazır hale getiriyoruz. En olumsuz durumda dahi eylem planlarımız hazır. Tabiki böyle bir durum sözkonusu olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Türk ekonomisinin 2020 görüntüsü hakkında tahminlerde bulunan Bakan Albayrak, “Enflasyon konusunda bu yıl ekonomimiz bir baskı hissetmeyecektir. 2020'de tek olumsuz tablomuz vereceğimiz küçik bir cari açık olacaktır. O da hesaplarda olmayan bir şeydir.” dedi.

isbilgisi.com