Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Gıda Fırsatçılarına Hesap Soracaklarını Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, gıdada fırsatçılık yapanlara sert tepki gösterdi. Bakan Albayrak, milletin sofrasına el uzatan gıda fırsatçılarına karşı sert adımlar atılacağını duyurdu.

EKONOMİ 29.04.2020 - 13:43 29.04.2020 - 13:43

Tarım Ve Orman Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) için internet üzerinden bir toplantı yapıldı. Gıdada üretimden başlayarak tüketime kadar tüm zinciri dijital ortama taşıyacak olan DİTAP için yapılan toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da iştirak ederek önemli açıklamalarda bulundu.

Çiftçilerin ekim dönemini kaçırmamaları için her türlü tedbiri uygulamaya koyduklarını belirten Bakan Albayrak, “Üreticilerimize desteklerimizi bu dönemde daha da arttırarak sürdürüyoruz. Pancardan sonra buğday, arpa ve mısır için de destek e girdi. 4 milyon hektar alanda üretim yapılacak. Stokçulara karşı üreticilerimizi koruyacağız, onlara imkan tanımayacağız.” dedi.

Gıdada fırsatçılık yaparak milletin sofrasına göz dikenlere sert yaptırımlar getireceklerini belirten Bakan Albayrak, “Gıda fırsatçıları son iki aydır yine devreye girdiler. Bu fırsatçılara buradan söylüyorum, normalleşme sürecinde Hazine ve Maliye Bakanlığı olara çok sert tedbirler alacağız. Milletin zorlu döneminde fırsatçılık yapanlara bunun hesabını soracağız.” ifadelerini kullandı.

Dijital Tarım Pazarı'nın sağlayacağı faydalar hakkında konuşan Bakan Albayrak, “Tarladan sofraya bir zincir kuruluyor. Büyük bir şeffaflık olacak bu sistemde. Üreticilere ekstra imkanlar sunan yeni sistemi çok önemsiyoruz.” şeklinde konuştu.

DİTAP'ın faydaları üzerine konuşmaya devam eden Bakan Albayrak, “Bu sistemde Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı veTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin desteklediği tahumdan çatala kadar planlanan zincirin tek elden yürütülmesi sağlanacak. Üretici ile tüketici arasında herhangi birisi olamayacak ve gıda fırsatçıları bu alana kendilerini dahil edemeyecekler. Çiftçimiz ürettiği ürüne rahatlıkla pazar bulacak ve komisyonculara ezilmeyecek. Hem tükecilerimiz hem de esnaflarımız kaliteli ürünlere uygun fiyatlarla ulaşabilecekler.” dedi.

isbilgisi.com