Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan veriler sonrasında Haziran ayı tüketici güven endeksi belli oldu. Bu süreçte ortaya çıkan rakamların beklentilerinde üzerinde olması ve pozitif bir seyirde gerçeklemesi özellikle yaşanan ekonomik toparlanmayı bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

TÜİK verileri ele alındığı zaman Nisan ayından bu yana tüketici güven endeksinin toparlanmaya gittiği ancak Haziran ayında da yükselişini devam ettirdiği belirlendi. Toparlanmanın seyrinin ise pozitif yönde olması olumlu bir havanın oluşmasına, ilerleyen aylarda meydana gelen beklentilerin de yükselmesine neden oldu.

Berat Albayrak Sosyal Medya Hesabında Değerlendirmelerde Bulundu

Berat Albayrak yapmış olduğu açıklamalarda TÜİK verilerini ve ortaya çıkan tüketici güven endeksini inceledi. Aylık bazda yüzde 5.2 oranında meydana gelen yükselişin, salgın sonrasında pandemi ortamında gelişen durumlara göre son derece olumlu olduğu belirlendi.

Normalleşme sürecinde atılan adımların sanılandan çok daha etkili olduğu ifade edildi. Dünya ekonomisi ile bir karşılaştırma yapıldığı zaman toparlanmanın son derece yüksek olduğu belirlendi. Tüm bu gelişmeler ışığında Berat Albayrak açıklamalarını ‘Haziran ayında tüketici güven endeksinde meydana gelen artış aslında toparlanmanın ne kadar hızlı geliştiğinin de bir kanıtı olabilir. Sürecin pozitif olarak geliştiğini bizlere gösteriyor. Bu yılın sonuna kadar ekonominin beklentilerin de üzerinde gelişeceğini tahmin ediyoruz’ dedi.

isbilgisi.com