Koronavirüs salgını devam ederken yetkililer tarafından salgının önlenmesi için bir dizi önlemler alındı. Alınan ek tedbirlere göre yurt içi ve yurt dışı tüm uçuşların iptal edilmesine karar verilmişti. Yurt içi uçuşlar havayolu şirketleri tarafından bir süre daha devam ettirilse de salgın önlemlerinin kapsamı genişletildi. Belirli illere yapılan uçuşlar için sınırlama getirildi. Yeni kararlar neticesinde sadece izin belgesi alabilen vatandaşlar şehir değiştirebiliyorlar. Pek çok ilde giriş ve çıkışlar kontrol altına alındı.

En çok tercih edilen havayolu şirketlerinden biri olan Pegasus önemli kararlar alarak müşterileriyle paylaştı. Salgın döneminde şirket içi alınan kararlar neticesinde 1 Mayıs ile 15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan tüm uçuşlar iptal edildi. Daha önce bilet satın alan vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için ücretsiz iptal, ücretsiz değişim ve açığa alma gibi haklar tanındı.

Pegasus Ücretsiz Açığa Alma, İptal ve Değişim İşlemleri Nasıl Yapılacak?

Açığa alınan biletler için, saha sonra belirlenen tarihlerde uçuş yapılabilecek. Aldığınız yeni bilet fiyatı eskisiyle eşdeğerdeyse herhangi bir ücret alınmayacak. Açık biletler 1 yıl süreyle istenilen rota için kullanılabilecek. Uçuş yasağının kalkmaması halinde 2 ay sonra ücretsiz iade hakkı bulunmaktadır.

Ücretsiz bilet değişikliği için 26 Mart 2020 tarihinden önce alınan biletler için 27 Mart 2021 tarihine kadar istenilen bir uçuşla değişiklik yapma hakkı bulunmaktadır. 26 Mart 2020 tarihinden sonra alınan biletler içinse sefer iptal edilmişse ceza ödemeden yeni alınan biletle değişim yapılabilecek. Arada varsa sadece ücret farkının ödenmesi bekleniyor.

Biletlerin ücretsiz iadesi için koronavirüs sebebiyle iptal edilen seferlerin ödemesi sorgusuz şekilde yapılacaktır. Ancak tüm iade işlemleri uçuş yasaklarının karşılıklı olarak kalkmasından 2 ay sonra yapılır. Tüm iade, değişim ve ücretsiz açığa alma işlemleri için Pegasus çağrı merkezine bağlanarak yapılabilir.