Kahramanmaraş merkezli meydana gelen iki büyük depremin ardından depremden en fazla etkilenen illerden biri olan Hatay'da büyük yıkımlar meydana geldi. İhtiyaçların da yaşanan yıkım ile orantılı olarak oldukça büyük olduğu bu ilde yapılan açıklamalara göre şu anda depremin ardından en fazla ihtiyacın hala içme suyu olduğu iddiası gündeme geldi. 

Valilik duyurdu! OHAL nedeni ile kamu çalışanlarına idari izinler belli oldu Valilik duyurdu! OHAL nedeni ile kamu çalışanlarına idari izinler belli oldu

Pek çok talebin deprem bölgelerin iletildiği bu dönemde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından bazı açıklamalar ile bu ihtiyaçların bulunduğu iddia edildi. 

BELEDİYE ÇAĞRIDA BULUNDU! 

Konu hakkında sosyal medyada da sık sık içme suyuna ihtiyaç duyulduğu konusuna dikkat çekilirken yapılan açıklamalara göre bu konudaki ihtiyaçlar şu şekilde sıralandı;  “Hatay genelinde yaklaşık 600 kuyu ve 2 içme suyu arıtma tesisi (Karaçay ve Yayladağı) ile Harbiye, Beşikligöl, Hidirbey, Akçay Eğricek, Bükünsuyu, Pinarbaşi, Arabingölü, Avcılar, Haymaseki kaynağından içme suyu temini sağlanmaktadır. Tüm sular klorlanarak şebekeye verilmekte olup analizleri İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Herhangi bir olumsuz sonuç çıkması halinde HATSU’ya bildirilmekte ve kaynak kapatılmaktadır. (Arabın gölü analiz sonucu olumsuz çıktığı için uyarılmış yapılmış olup şu anda bu kaynak yeni tahlil sonucu çıkıncaya kadar kullanılmamaktadır.) Antakya, Defne ve Kırıkhan ilçelerimizde enkazdan kaynaklı su verilemeyen bölgelerde sokak çeşmeleri ile de vatandaşa kullanma suyu ulaştırılmaktadır. Hatay’ın özellikle Defne ve Antakya ilçelerinde şişe olarak ambalajlanmış içme suyuna ulaşım konusunda Belediyemize hemşehrilerimizden yoğun talep olmaktadır.”

Bu nedenle de Belediye tarafından yapılan bu çağrılar sosyal medyada da kısa süre içerisinde oldukça büyük bir ilgi toplayarak herkesin bu konuda destek olması gerektiği, halkın ve tüm şehrin kısa sürede içme suyuna ulaşması gerektiği ifade edildi. Sosyal medyada gezen bu iddiaların ardından ise Hatay Valiliği tarafından gerekli açıklama yapıldı. 

İDDİALAR YALANLANDI!

Hatay Valiliği tarafından konu hakkında "Hijyen amacıyla şebeke suyunun kullanılmasında herhangi bir sorun bulunmamaktadır. İçme suyu olarak damacana ve şişe su kullanılması gerekmektedir. AFAD tarafından bölgeye içme suyu sevkiyatı sürekli olarak yapılmakta olup, yeterli su stokumuz mevcuttur. Sosyal medyada bu konuda kara propaganda yapanlar hakkında gerekli cezai işlemler yapılmaktadır." şeklinde açıklamalar yapıldı. Böylelikle de bu iddiaların gerçeği yansıtmadığı bilgisi verilmiş oldu.