Türkiye'de kredi kartları vatandaşların hayatına tamamen girmiş durumda. Hemen hemen her vatandaşın cebinde en az bir tane kredi kartı bulunuyor. Bazı vatandaşlarda 4-5 kredi kartı birden olabiliyor. Peki vatandaşlar için en avantajlı kredi kartları hangileri?

Bankalar kredi kartlarınımüşterilere göre çeşitlendirdiler. Her kartta ayrı bir avantaj sunularak müşteriler ikna edilmeye çalışılıyor. Bazı kartlarda yıllık aidat ücret alınmayarak avantaj sağlanırken bazı kartlar da puan veya mil kazandırarak müşterileri cezbediyor.

KREDİ KARTI AİDATI ALINMASI YASAL MI

Bankaların kredi kartları konusunda müşterilerden aidat alması sıkça tartışılan konular arasında bulunuyor.Hatta bu vaadlerle binlerce vatandaş dolandırılma tehlikesi yaşıyorlar. Yasal olarak bazı durumlarda bankaların kredi kartı aidatı almaları yasal haklarıdır. Eğer müşteri krekartı başvurusunda imzaladığı sözleşmede yıllık aidat ücreti adı altında bir ibare varsa bankaların bunu talep etmesi tamamen yasaldır.

Kredi kartı aidatı konusunda gelen şikayetler nedeniyle bankaların büyük çoğunluğu farklı bir kredi kartı çıkartarak aidat almama yolunu tercih ettiler. Ayrıca müşteriler kredi kartı aidatı konusunda bankalar ile iletişime geçebilir ve bu paranın geri iadesini isteyebilirler. Banka olumsuz cevap verirse vatandaşlar Tüketici İlçe Hakem Heyeti ve Türkiye Bankalar Birliği Müşteri Şikayeti Hakem Heyeti kanallarını kullanabilirler.

Yıllık Aidatı Olmayan Kredi Kartları

-Garanti Bankası Bonus Genç

-QNB Finansbank Fix Card

-Garanti Bankası Filexi Card

-Ziraat Bankası Ziraat Kart

-İş Bankası Maximum Aidatsız

En Çok Yıllık Puan Kazandıran Kredi Kartları

-CEPTETEB Kredi Kartı (75 TL)

-İş Bankası Maximum (60 TL)

-Garanti Bankası Bonus Card (55TL)

-Akbank Axess (50 TL)

-QNB Finansbank Cardfinans (50 TL)

En Çok Uçuş Mili Kazandıran Kredi Kartları

-Akbank Wings Card

-İş Bankası MaxiMiles

-Yapı Kredi Bankası Adios

-Garanti Bankası Miles&Smiles

-ING Bank Pegasus Plus Kart

-Halkbank Parafly Platinum

-TEB Bonus Plus Card

-Vakıfbank Rail&Miles Kart

isbilgisi.com