Halkbank'tan İkinci El Otomobil Alım Satımında Güvenli Ödeme Sistemi!

İkinci el araç alım-satım işlemlerinde meydana gelen dolandırıcılık olaylarına Halkbank tarafından çözüm üretildiği bildirildi. Buna göre geliştirilen yeni uygulama ile ikinci el otomobillerin satışlarında ödeme sırasında oluşan riskler tamamen ortadan kaldırıldı. Yeni sistem hakkın Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan kamuoyuna bilgiler verdi.

OTOMOBİL 09.11.2020 - 13:27 09.11.2020 - 13:27

İkinci el otomobil piyasasında sık sıkdolardırıcılık haberleri duyulmaya başlandı. Vatandaşlar kötü niyetli dolandırıcıların türlü yollarla geliştirdikleri tuzaklara düşüp birikimlerinden olurken artan şikayetler üzerine Halkbank harekete geçri. Halkbank tarafından yeni bir sistem geliştirilerek ikici el otomobil satışı sırasındaki risklerin büyük bir çoğunluğu ortadan kaldırıldı.

GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMİ İLE DOLANDIRICILIĞA SON

Elde edilen bilgilere göre Halkbank ile Türkiye Noterler Birliği işbirliği ile geliştirilen projede Güvenli Ödeme Sistemi vatandaşların hizmetine sunulacak. Vatandaşlar satın aldıkları araçların kendi adlarına tescil edilmeden ödemeyi karşı tarafa yapmayacaklar. Satıcılar ise bu sistemle otomobillerinin karşılığı olan miktarın Halkbank güvencesinde olduğunu bilecekler.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan yeni güvenli ödeme sistemi ile alakalı olarak, “İkinci el otomobil piyasasını araştırdığımızda oradaki canlılığı etkileyecek büyük riskler olduğunu gördük. Bunların en önemlisi güvenli ödeme sistemi eksikliğiydi. Bunu ortadan kaldırmak için Halkbank tarafından yeni bir çözüm ürettik. Dijital teknolojinin kullanabildiğimiz bütün imkanlarını seferber ederek ikinci el otomobil satış sürecinin tamamına entegre ettik.” dedi.

Yeni sistem hakkında bilgi veren Osman Arslan, “İkinci el otomobil satışında her zaman hem satıcı tarafında hem de alıcı tarafında bir güvensizlik vardır. Satışı arabasının devrini verirse parasını alabilecek mi kaygısı yaşıyor, alıcı ise para öderse devir işlemi olmadan satıcı kayıplara karışır mı diyerek korkuyordu. Biz bunu tamamen ortadan kaldırıyoruz. Araçların satış tutarı miktarındaki parayı Halkbank olarak biz beekletiyoruz ve tescil işlemi tamamlanıp araç devri yapılınca bu beklettiğimiz tutarın blokesini çözüyoruz. Bu şekilde para anında satıcının hesabına gidiyor.” ifadelerini kullandı.

HALKBANK GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Satıcı Halkbank Güvenli Ödeme Sistemi'nde önce bir başvuru kaydı oluşturur. Ardından satıcıya ve alıcıya banka tarafından referans numaraları gönderilir. Alıcı bu referans numarası ile sisteme giriş yaparak araç bedelini Halkbank Güvenli Ödeme Hesabı'na gönderir. Bu şekilde sözkonusu satış beledi Halkbank güvencesi altına alınır. Noterdeki tescil işleminin ardından ise alıcının ve satıcının herhangi bir talepte bulunmasına gerek kalmaksızın noterden alınan bilgiyle para üzerindeki bloke kaldırılarak satıcının hesabına gönderilir.

isbilgisi.com