Koronavirüs salgını pek çok işvereni olumsuz etkiledi. Hükümet tarafından açıklanan destek paketinde esnaflara da birtakım desteklerin verileceği öğrenildi. Halkbank bu süreçte esnafları ve sanatkarları destekleyen yeni kredi paketini açıkladı. Düşük faizli, kolay ödeme seçenekleriyle verilecek 25 bin liralık esnaf kredisi şimdiden binlerce başvuru aldı.

Destek kredisi almak isteyen esnafların bazı kriterleri sağlamaları gerekiyor. Başvurunun detayları hakkında banka tarafından açıklama yapıldı.

Esnaf Kredisinin Başvuru Şartları Neler?

Halkbank esnafları sürekli olarak destekleyecek yeni ürünler piyasaya sürüyor. 25 bin liralık kredi paketinden yararlanmak isteyen esnafların, esnaf kooperatifine üye olmaları ve daha öncesinde faizsiz kredi desteğinden yararlanmamış olmaları gerekiyor. Esnafların bu noktada unutulmaya yüz tutmuş ve desteklenmesi önerilen meslek dalına üye olmaları ve ustalık belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Başvuru için esnafların üye oldukları kooperatiflere başvuracakları gibi Halkbank şubelerinden de bireysel olarak başvuru gerçekleştirebilecekleri belirtildi. 25 bin lira düşük faizli kredi desteğini alan esnaflar için ödeme planı 36 ay vadeli olarak belirlenecek. İlk altı aylık dönemde gelirleri doğrultusunda ödemelerini öteleyebilecekler.

Halkbank, salgından en çok etkilenen esnaflar için yeni bir kredi kartı da tanımladı. Bu sayede ticari alışverişler için düşük faiz, kolay ödeme imkanı ve taksit öteleme seçenekleri sunulacak. Başvurunun değerlendirilmesinin ardından olumlu görülen esnafların banka hesaplarına ödemelerin yapılacağı açıklandı. Kısa sürede binlerce başvuru alan 25 bin liralık kredi desteği ödemelerinin başvuru onaylandıktan hemen sonra yapılması planlanıyor.